“Kadınlar barış sürecinde aktif rol alıyor” başlığı altında 4 Mayıs 2013’te Boğaziçi Üniversitesi konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda, barış sürecinde kadınların yol haritası oluşturuldu. Konferans öncesinde kadınların barış ve müzakere süreçlerine nasıl müdahil olacağını belirlemek için birçok ilde toplantılar yapıldı, atölyeler düzenlendi.

Konferansa çeşitli illerden, aralarında siyasi partilerden, sendikalardan, meslek örgütlerinden, Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nden kadınların da olduğu; gazeteci, akademisyen, milletvekili, insan hakları aktivisti, feminist, lgbt+ iki yüz kişi katıldı.

Konferans sonuçları 7 Mayıs’ta yapılan bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı. Barış İçin Kadın Girişimi konferansının ana kararları şöyleydi:

  1. Barış sürecinde müzakeredeki tüm taraflarla görüşülecek,
  2. BM kararlarına uygun olarak kadınların müdahilliği ile barışın toplumsallaştırılması için çaba gösterilecek,
  3. Gözlem grubu kurularak müzakereye taraf olanlar izlenecek; ihlaller konusunda uyarılacak ve şiddetin tekrarlanmaması için gerekli adımların takibi sağlanacak.

http://bianet.org/bianet/siyaset/146425-kadinlar-kendi-cozum-mekanizmalarini-kuruyor

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.