6ocakİstanbul’da, Barış İçin Kadın Girişimi; Ankara’da, Ankara Kadın Platformu; Antalya’da, HDP ve HDK Kadın Koordinasyonu, Silopi’deki abluka sırasında öldürülen üç kadın siyasetçi için “Fatma, Seve ve Pakize’yi unutmayacağız, üzgünüz, öfkeliyiz, silahlar sussun, barış konuşsun” pankartlarıyla sessiz eylem ve açıklama yaptılar.

Barış İçin Kadın Girişimi, Galatasaray Meydanı’ndaki açıklamasında son çatışmalı sürecin başladığından beri Ankara ve Suruç katliamları dahil öldürülenlerin 79’unun kadın olduğunu belirtilerek; Silopi’de öldürülen Seve Demir, Fatma Uyar ve Pakize Nayır’ın yaralandıktan sonra neden bedenlerinin tanınmaz hale geldiği soruldu.

“Silopi ve Cizre’ye gittiğimizde göz göze konuştuğumuz Pakize, Sêvê ve Fatma’yı unutmayacağımızı tekrarlıyoruz. Son aylarda siyaset yapan kadınların hedef gözetilerek öldürülmelerinin tesadüf olmadığını biliyoruz. Kadınların direncine duyulan öfkenin bir sonucu bu.”

“Biz kadınların direnci, adil ve gerçek bir barış için mücadelesi kırılmayacak, hayatımızı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz!”

Silopi ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi üzerine, ilçeye giden Sêvê Demir ve Fatma Uyar, Pakize Nayır, bulundukları Karşıyaka Mahallesi’nden Yeşilyurt Mahallesi’ne geçmek isterken zırhlı bir araçtan sıkılan kurşunların hedefi olup, ağır yaralandı.

Her üç isim, çağrılan ambulansın saatler geçmesine rağmen gelmemesi sonucu kan kaybından yaşamını yitirdi. Yaşanan bu ölümlerle ilgili tek bir kişi bile yargılanmadı.

Bu konuda TBMM’ne verilen araştırma önergeleri de sonuçsuz kaldı.

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.