Sylvia Pankhurst, 1882 yılında Manchester’de doğdu, 1960 yılında, 78 yaşındayken, bağımsızlığa kavuşması için uzun yıllar mücadele verdiği ve son dört yılını geçirdiği Etiyopya’da öldü.

Sylvia, kız kardeşi Christabel ile birlikte, anneleri Emmeline Pankhurst’ün kurduğu WSPU – Women’s Social and Political Union (Kadınların Sosyal ve Politik Birliği)’nin aktif üyeleri arasında yer aldı. İngiltere çapında örgütlenen WSPU, kadınlara oy hakkı verilmesi için mücadele ediyordu. 21 Temmuz 1908’de Londra Hyde Park’ta 500 bine yakın kadının katıldığı bir gösteri düzenlediler. Ertesi yıl WSPU doğrudan eylem kampanyası başlattı. Tutuklanan ve açlık grevine başlayan süfrajetler zorla beslenme işkencesine maruz kaldılar.

Sylvia, annesi ve kız kardeşinden farklı olarak cinsiyet ve sınıf arasındaki ittifakı temel alıyor ve işçi kadınların sorunlarına eğiliyordu. Bu ittifakta ısrar ettiği için WSPU’dan 1913 yılında ihraç edildi. O da bağımsız ELFS – The East London Federation of Suffragettes (Doğu Londra Süfrajetler Federasyonu)’nu kurdu; kadınların kölece çalıştırılmasının sona erdirilmesi ve eşit ücret için kampanya başlattı.

Bir başka önemli görüş ayrılığı, Britanya’nın Birinci Dünya Savaşı’na katılma kararıyla ortaya çıktı. Süfrajetlerin bir kısmı savaş faaliyetini desteklerken, Sylvia’nın içinde bulunduğu ELFS buna karşı çıktı. “Herkese oy hakkı”ndan yana olduğunu açıklayan EFLS adını WSF – Workers’ Socialist Federation (Sosyalist İşçi Federasyonu) olarak değiştirdi.

1918’de 30 yaşından büyük, ev (mülk) sahibi, ev sahibiyle evli, gelir getiren bir işte çalışan ya da üniversite mezunu kadınlar ile 21 yaşın üzerindeki erkeklere genel oy hakkı tanındı. Sylvia Pankhurst’ün sonraki yaşamı ırkçılığa, sömürgeciliğe ve militarizme karşı mücadeleyle geçti. 1933 yılında Savaşa ve Faşizme Karşı Uluslararası Kadın Komitesi’ni kurdu. 1936’da patlayan İspanya İç Savaşı sırasında Cumhuriyetçilere destek verdi. Mussolini’nin işgal ettiği Etiyopya’yı savunmak için bir gazete çıkardı. 1956’dan itibaren Etiyopya’da yaşamaya başlayan Sylvia Pankhurst hayatını bu ülkede kaybetti. Addis Ababa’da gömülüdür.

Kaynak: Serpil Çakır, “Kadın hareketinde bir öncü: Sylvia Pankhurst”, Petrol-İş Kadın Sayı 21 – Kasım 2006.

Mary Davis, Sylvia Pankhurst, Versus Kitap, Mayıs 2006.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.