Mücadeleci Kadınların Birinci Uluslararası Politika, Sanat, Spor ve Kültür Buluşması’na davet

Meksika ve Dünya kadınlarına,

Meksika ve Dünyanın biricik kadınlarına,

Yerli Hükümet Konseyi kadınlarına,

Ulusal Yerli Kongresi kadınlarına,

Ulusal ve 6. Enternasyonel kadınlarına,

Yoldaşlar, kız kardeşler:

Olduğumuz gibi – yani mücadele eden, direnen ve şovenist ve patriyarkal devlete isyan eden kadınlar olarak sizi saygı ve sevgiyle selamlıyoruz.

Kötü sistemin bizi sömürmek, baskılamak, soymak ve insan olarak saygısızlık etmekle kalmadığını, hepimizi tekrar, kadınlar olarak da sömürdüğünü, baskıladığını, soyduğunu ve saygısızlık ettiğini iyi biliyoruz.

Ve biliyoruz ki şimdi her şey daha kötü, çünkü bütün dünyada öldürülüyoruz. Ve canilerin yaptıkları yanlarına kar kalıyor –gerçek cani her zaman bir erkeğin yüzünün arkasındaki sistem- çünkü polis, mahkemeler, medya, kötü hükümetler ve bizim acımıza sırtlarını dayayarak pozisyonlarını koruyan yukarıdakilerin hepsi tarafından korunuyorlar, kollanıyorlar hatta ödüllendiriliyorlar.

Yine de korkmuyoruz, ya da korkuyorsak bile korkumuzu kontrol ediyoruz, kabullenmiyoruz, vazgeçmiyoruz ve satmıyoruz.

Yani bize kadın olarak yapılmış olanlara karşı mücadele eden bir kadınsanız; korkmuyorsanız (ya da korkuyor, fakat kontrol ediyorsanız) sizi bizimle buluşmaya davet ediyoruz, nasılsak öyle olarak birbirimizle konuşmaya ve dinlemeye.

Böylelikle bütün dünyadaki asi kadınları:

Mücadeleci Kadınların Birinci Uluslararası Politika, Sanat, Spor ve Kültür Buluşması’na davet ediyoruz.

Meksiko’da Chiapas’ın Tzotz Choj bölgesinde, Morelia Caracol’da 8, 9 ve 10 Mart 2018’de yapılacak. Varış 7 Mart, ayrılış 11 Mart’ta olacak.

Eğer erkekseniz, bunu boşuna okuyorsunuz çünkü davetli değilsiniz.

Zapatista erkeklerine gelince, onları gerekli görevlerde çalıştıracağız ki böylece oyun oynayabilelim, konuşabilelim, şarkı söyleyip dans edebilelim, şiir okuyabilelim ve utanmadan paylaşmak istediğimiz sanat ve kültürün diğer biçimlerine girebilelim. Bütün gerekli mutfak ve temizlik işlerinde erkekler görevli olacaklar.

Bireysel ya da kolektif olarak katılabilirsiniz. Bu e-mail’den kayıt olabilirsiniz:  [email protected] . İsminizi, nereden geldiğinizi, bireysel ya da kolektif olarak mı katıldığınızı ve nasıl katılmak istediğinizi ya da sadece bizimle parti yapmaya geldiğinizi yazın. Yaşınız, renginiz, bedeniniz, dini inancınız, ırkınız ve ne biçim olduğunuz önemli değil; önemli olan sadece kadın olmanız ve patriyarkal ve şovenist kapitalist sisteme karşı mücadele ediyor olmanız.

Hala küçük olan oğullarınızla gelmek istiyorsanız, sorun değil, onları da getirin. Deneyim, biz kadınların artık erkeklerden ya da sistemden gelen şiddet, küçük düşürme, alay edilme vb. pisliğe katlanmayacaklarını kafalarına yerleştirmeye başlamalarına hizmet edecek.

Ve eğer 16 yaşından büyük bir erkek sizinle birlikte gelmek istiyorsa bu ona kalmış fakat burada mutfağı geçemeyecek. Bazı aktivitelerden kulağına bir şeyler girebilir ve bir şeyler öğrenebilir.

Özetle, erkekler kendilerine bir kadın eşlik etmedikçe gelemezler.

Şimdilik bu kadar, sizi burada bekliyoruz yoldaşlar ve kız kardeşler.

Güneydoğu Meksika dağlarından,

Yerli Devrimci Clandestine Komitesi —Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu genel komutanı ve ölü ve diri bütün kız çocukları, her yaştan kadınlar, konsey üyesi kadınlar, İyi Hükümet Konseyi kadın temsilcileri, kadın destekleyiciler, milisler, isyancılar ve Zapatista destek üsleri adına,

Jessica, Esmeralda, Lucia, Zenaida ve küçük kız Defensa Zapatista

Meksiko, 29 Aralık 2017

Çeviri: Suzan Saner

İspanyolca orijinali: Enlace Zapatista

Bu yazı 5.1.2018 tarihinde Chiapas Support Committee sitesinde yayınlandı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.