#YasemineÖzgürlük

8 Şubat 13.30 Bakırköy Adliyesi’ne kadınlardan çağrı var:Yasemin'e ÖzgürlükYasemin’i tanıyor musunuz?
Yasemin Çakal hayatına sahip çıkan bir kadın.

Kendisinin ve çocuğunun hayatını savunmak için, onlara şiddet uygulayan, ölümle tehdit eden kocası Özkan Kaymaklı’yı, yine bir şiddet anında öldürmek zorunda kalan, bu yüzden de müebbet hapisle yargılanan bir kadın​.

Biliyoruz ki Yasemin Çakal kendini savunmasaydı, ‘kocası’ tarafından öldürülecekti.​​

Oysa mahkeme heyeti, Yasemin’in maruz kaldığı sistematik şiddetle, evliliğin başından bu yana yaşadıklarıyla, neden ve nasıl canına tak ettiğiyle olay sırasında yaşananlar arasında bağlantı kurmak istemiyor! Yasemin’in meşru müdafaa uygulamış olduğu gerçeğini yok sayıyor!

Yasemin ömrünü hapiste mi geçirecek?
Ördüğümüz kadın dayanışması ile hem Yasemin’in ve onun durumunda olan yüzlerce kadının sesini duyurmaya çalışıyor, hem de cinsiyetçi yargı kararlarına bir yenisinin daha eklenmemesi için mücadele ediyoruz.​​

Yasemin gibi, sürekli saldırısına maruz kaldığı tecavüzcüyü öldüren Nevin gibi​, şiddetine maruz kaldığı kocasını öldüren Çilem gibi erkek şiddetine direnen, bu şiddetin yarattığı çıkışsızlık içinde kendi adaletini arayan kadınların yaptığı, meşru müdafaadır!

Kendisini ve çocuğunu erkek şiddetine karşı savunan Yasemin Çakal hakkında meşru müdafaa hükümlerinin uygulanması ve derhal beraat kararı verilmesi gerekiyor!

Daha geç olmadan hemen şimdi Yasemin’e Özgürlük!

Adliyede, sokakta ve her yerde Yasemin’e ses veriyoruz! 

8 Şubat Çarşamba günü, saat 13.30’da 

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeyiz! 

#YasemineÖzgürlük

Meşru müdafaa uygulayarak eski kocasını öldüren Çilem Doğan, feministlerin de mücadelesiyle 10 Haziran 2016’da kefaletle serbest bırakılmıştı. Kendini ve çocuğunu korumak için meşru müdafaa uygulayarak Özkan Kaymaklı’yı öldüren Yasemin’in de serbest bırakılmalı.

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.