Yakut Orman Rita Mae Brown’un yeni kurulan yayınevi Umamikitap tarafından tam 48 sene sonra Türkçeye çevrilen klasikleşmiş kitabı.

Yakut Orman Molly Bolt’un çocukluğunda yaşadığı kasabadan üniversite yaşamına, San Francisco ve New York’a uzanan serüveni. Heteroseksizmin aile, okul, sosyal çevre, ilişkiler içerisinde gündelik karşılıklarına dair bir roman. Molly, gördüğü tüm ayrımcı muameleye, maruz kaldığı zorluklara rağmen serinkanlı kendinden eminliğini sürdürüyor, özgüveniyle ve kendini ayakta tutma enerjisiyle etkiliyor.

Yazar tam 50 sene önce yazmış bu kitabı. 2020’ler ve 1970’ler arasındaki ortaklıkları görmek ise içinde bulunduğumuz dünyada hem şaşırtmıyor belki ama hem de enerji veren biçimde dürtükleyici. Örneğin, “klasik bir heteroseksüel yobaz” tanımı gülümsetiyor, bugün biz de köşeyi dönünce onlarcasıyla karşılaştığımızı bildiğimiz için. “Belki de doğru erkekle tanışmamışsındır?” modası hâlâ geçmedi dedirtiyor. “Sende bir bozukluk olduğu belliydi zaten” binlerce benzer aile hikayesini gözde canlandırıyor. Bitmeyen bir kendini anlatma ve kendini büyütme mücadelesi. Sadece fobi ve ayrımcılıkla mücadele değil Molly’ninki, aynı zamanda cinsellik deneyimlerini ve romantik ilişkileri mitik ve klişe anlam ve duygulardan da arındırıyor; hafifletiyor, özgürleştiriyor. Dürüst, barışık ve ilgili bir yaklaşımı var Molly’nin.

Rita Mae Brown şöyle diyor: “1971’de Yakut Orman’ı yazdığımda (yazdığım sene, yayımlandığı sene değil), insanın içinde bulunduğu durumu anlamlandırmasının tek yolu başkalarının sana verdiği, bazıları yüzyıllar hatta belki de bin yıl önce ortaya çıkmış bir etiketi alıp bunun sonucunda gördüğün baskının ne kadar kalıplaşmış olduğunu anlatmaktı. İşin bu kısmı bitti.”

Kim bilir belki artık, Çavdar Tarlasında Çocuklar gibi kitapların, gençlik ve büyüme romanları arasında okuyucuda oluşturduğu aşinalığın, Yakut Orman ile bambaşka yerlere genişlemesinin vaktidir.

Dılşa Ritsa Eşli’ye kitabı Türkçeye kattığı için teşekkürlerle.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.