8 Şubat’ta Madrid’de, 300 meclisten 7000’den fazla kadınla şehir merkezini çevreleyen feminist bir zincir oluşturularak 8 Mart’a kadar devam edecek olan feminist isyan başlatıldı.

İspanya’da iki yıl üst üste milyonlarca kadının katılımıyla gerçekleştirilen feminist genel grev bu sene yapılmıyor. Şubat başında yapılan toplantıda, 8 Mart’ın Pazar gününe denk gelmesi dolayısıyla 9 Mart’ta feminist genel grev yapma önerisi konusunda fikir birliği sağlanamadı. Dolayısıyla 8M İspanya Komisyonu, 2018 ve 2019’da yaptığı gibi bu sene genel grev ve uluslararası grev çağrısını yapamayacak.

8M İspanya Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, merkezi bir genel grev kararı alınmadığından, her bölgenin meclisinin kendi grev kararını uygulayacağı ve böylece hareketin tabandan kuvvetlendirilip, merkezden bağımsızlaşma sonucunu ortaya çıkaracağı belirtildi. Barselona, Sevilla ve Zaragoza’da grev yapılması kararlaştırılırken, 8M komisyonu, bu illerde yapılacak olan grev çağrısını destekleyip, duyurusunun paylaşımını üstlenecek.

Madrid, Valensiya illerinde ve Bask, Galiçya bölgelerinde bu sene genel grev yapılmayacak. Strateji değiştiren bölge meclisleri, “Kadınlar durursa dünya durur” sloganı yerine bu sene “Kadınlar dünyayı yerinden oynatır” sloganını öne çıkaracak.

8 Şubat’ta Madrid’de, 300 meclisten 7000’den fazla kadınla şehir merkezini çevreleyen feminist bir zincir oluşturularak 8 Mart’a kadar devam edecek olan feminist isyan başlatıldı. Feminist zincirde farklı mücadeleler (ırkçılık karşıtlığı, ekofeminizm, konut hakkı, feminist eğitim, feminist özsavunma, mahalleler, halklar, makul emekli maaşı, iş güvensizliği) ve talepleri birleştirildi. Patriyarkanın baskı ve şiddet uygulamaya ara vermediğine dikkat çeken Madrid 8 Mart Komisyonu feminist zincir eylemiyle, bir güne sığmayacak bir isyanı başlattıklarını açıkladılar.

Önümüzdeki bir ay boyunca, İspanya’daki tüm otonom bölgelerde, illerde ve mahallelerde 8 Mart ile ilgili etkinlikler ve eylemler düzenlenecek. Madrid komisyonu sözcüsü Vicky Garcia’nın da belirttiği gibi: Taleplerimizi iletmek için 8 Mart’ı bekleyemeyiz. Her günün 8 Mart olmasını istiyoruz!

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.