“Şiddetinize karşılık vereceğiz” sloganı altında 9 Nisan’da düzenlenen yürüyüşe on binlerce kadın katıldı. Feministok Prest adı altında örgütlenen bu eyleme 250’den fazla örgüt destek verdi. Feministok Prest, 2016 Şubat ayında ’11 saldırı 12 Tepki’ başlığıyla 9 Nisan’da herkesi sokaklara çağırdı. Çağrı metninde erkek şiddetinin tesadüf değil yapısal olduğu, kıskançlık, öfke, alkol vb nedenlerle şiddetin meşrulaştırılamayacağı dile getirildi. Çağrıda, kadınların mağdur ve pasif olmadığı ve şiddete tepki gösterecek gücü olduğu hatırlatıldı. “Bakım hizmetleri toplumsallaşmadan, doğru bir göçmen politikası yürütülmeden ve heteroseksizme karşı mücadele edilmeden erkek şiddetini önlemek mümkün değildir” denildi.

9 Nisan’da sabahın erken saatlerinde, Vitoria sokaklarını dolduran feministler, “Şiddetinize karşılık vereceğiz” sloganı altında buluştu, Bilbao Meydanı’ndan Virgen Blanca’ya kadar yürüdüler. Yürüyüşe Bask bölgesinin yanı sıra Tolosa, Durango, Barcelona, Madrid gibi büyük şehirlerden de katılım sağlandı. Yürüyüşe İngiltere, Hollanda ve Latin Amerika ülkelerinden de destek verildi.

https://feministokprest.wordpress.com/

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.