Meral Okay 20 Kasım 1959’da Ankara’da doğdu. İlkokula Balıkesir’de başladı, liseyi Ankara’da bitirdi. Üniversite eğitimi için Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümüne kaydoldu.

Sanat kariyerine başlamadan önce beş yıl devlet memurluğu yaptı. Bu süre içinde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin düzenlediği Dünya Bankası projelerinde ve Atatürk’ün 100’üncü yaşı kutlamaları çerçevesinde kurulan bir TBMM komisyonunda çalıştı.

25 yaşında Günaydın gazetesinden teklif alarak İstanbul’a gitti. Meral Okay, dergicilik, yayıncılık, yapımcılık, Sezen Aksu ile sahne çalışmaları yaptı, şarkı sözleri yazdı. DİSK’in 40. yılı kutlamalarında sahne aldı ve yine DİSK’in öncülüğünde başlayan 10 Aralık Hareketi’nin Politika Geliştirme Kurulu üyesiydi. Petrol-İş sendikasının “Sendikalı Ol” kampanya filminde rol aldı. Bir filmde yapımcılık denemesinde bulundu.

12 Eylül döneminde Türkiye İşçi Partisi’nin üyesi ve işyeri temsilcisi olan Okay, bu dönemde yaşadığı olayları daha sonra yapım koordinatörü ve oyuncusu olduğu Beynelmilel filminde aktardı.

Ankara’da tanıştığı Yaman Okay ile 1984 yılında evlendi. Sinema ile bu dönemden sonra tanıştı. Bu evlilik, eşinin 41 yaşında pankreas kanseri yüzünden hayatını kaybettiği 19 Şubat 1993’e kadar devam etti.

Sezen Aksu ile birlikte şarkı sözleri de yazan Okay, 1992 yılında, Seni Seviyorum Rosa filmindeki rolü ile oyunculuğa adım attı. Bir ara lokantacılık yaptı ve bir filmde yapımcılık denemesinde bulundu. Bütün Türkiye onu, İkinci Bahar dizisindeki Kasap Melahat rolüyle tanıdı. Samatya esnafının bu eli maşalı kasabını herkes çok sevmişti. Meral Okay aynı zamanda çok başarılı senaryolara imza attı. Tüm Türkiye’yi ekran başına kilitleyen Asmalı Konak, Muhteşem Yüzyıl gibi dizilerin senaryosunu yazdı. Bu diziler oldukça ses getirdi.

Son olarak Muhteşem Yüzyıl dizisinin senaristliğini yapıyordu.

9 Nisan 2012’de akciğer kanserinden hayatını kaybeden Meral Okay, bir röportajda vasiyetini açıklamıştı:

“Şöyle çıkıp sokaklarda hiç bir amaç olmadan dolaştığınız oluyor mu? Öylesine?

Onu sokakta yapmam da ben, denizde yaparım. Suda olmak beni çok mutlu eder. Bir teknenin kıçında uyuyup uyanmak, kulağımda sevdiğim müziği dinleyerek, gökyüzüne bakarak, yıldızların kayışını takibederek uykuya dalmak, gözünü yarı açarak kendini sulara atmak. Çünkü suya karışmak istiyorum.”

Tüm mirasını Nesin Matematik Köyü’ne bağışladı. Ancak mirasçılarının bu tezin hukuki bir dayanağı olmadığını iddia etmesi üzerine tüm mal varlığı mirasçılarına dağıtıldı. Meral Okay’ın bu sözlü vasiyeti arkadaşları tarafından gerçekleştirildi ve “Meral Okay Matematik Köyü’nde Doğuyor” adlı bir yardım organizasyonu ile vakfa maddi destek sağlandı.

Oyuncu olarak filmografisi

Senarist olarak filmografisi

Katkıda bulunduğu diğer yapımlar

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.