Evde kalma seçeneği olanlar için şu günlerde podcast’ler adeta dışardan bir ses bir nefes oluveriyor. Kimilerimizi saran çılgınca ev temizleme ritüellerine yoldaşlık etmeleri de cabası. Çatlak Zemin ekibi olarak dinlediğimiz, kıymetli bulduğumuz, mutlaka dinleyin dediğimiz podcast’leri derledik. Eksik bir liste olduğu aşikâr, katkılarınızı yorumlara bekliyoruz.

Feminist Mekan’da Cuma Buluşmaları

Duymayan kaldı mı? Gözümüzün bebeği Feminist Mekan’da Cuma Buluşmaları artık podcast’te. Kasım 2018’den bu yana her cuma, çeşitli konularda yürütülen tartışmalar her hafta pazartesi ve perşembe günleri bir bir yükleniyor. Feminizme dair ufuk açıcı tartışmalar için dinlemeniz önerilir.

Demos’tan Sesler

Demos da yakın zamanda podcast yayınlamaya başlayanlardan oldu. Demokrasi, insan hakları, Orta Doğu ve dünyada barış süreçleri üzerine çalışan araştırmacıların kurduğu Demos’tan Sesler’in ilk bölümü ise Barış ve Toplumsal Cinsiyet üzerine. Bu bölümde Kolombiya ve Kosova gibi örnekler üzerinden çatışma ve barışta toplumsal cinsiyet perspektifinin tarihini ve güncel durumunu konuşuyorlar.

11 Dakika

Bu seri, gündelik hayatta güçlük çektiğimiz bir fikre odaklanma halini 11 dakikada gerçekleştiriyor. Her bölümde gündem dışı konulara odaklanıyor; dostluk, yalnızlık, affetmek, sessizlik gibi çeşitli insanlık durumlarının ipuçlarını felsefe, edebiyat ve psikolojide arıyor. Hayatın tüm koşturmacası içinde durmak, düşünmek ve odaklanmak gerekliliğini hatırlatıyor.

Lö Femine

Üç kadının çeşitli konularda kendi aralarında yaptıkları sohbete bizleri konuk ettikleri Lö Femine cıvıl cıvıl ve kahkaha dolu bir podcast arayanların adresi. Gaslighting’den dating uygulamalarına, porno sektöründen jinekolojik muayeneye çeşitli konular arasında geziniyorlar ki gidebildikleri yerlerin ucu bucağı yok. Başlıkların kendisi yeterince vaat dolu diye düşünüyoruz.

Kısa Dalga

Deneyimli, ilkeli ve tam da bu yüzden artık medyada iş bulamayan gazetecilerin, gazeteciliği yeni medya araçları ile buluşturdukları bir platform olarak kuruldu. Gündeme dair her konunun yer bulduğu Kısa Dalga programlarından biri olan Arka Pencere’yi ise Alev Özkazanç hazırlıyor. Erkeklik krizi konusunda güncel tartışmalar hakkında bilgilenmek ve Deniz Kandiyoti ile söyleşiyi dinlemek için koşunuz.

Rayka Kumru ile Seks Pozitif Ebeveynlik

Seksolog ve cinsellik eğitmeni Rayka Kumru, hakkında çok az paylaşıma ve bilgiye erişilen konulardan biri olan çocukların cinsel gelişimi hakkında 8 bölümlük bu müthiş seriyi hazırlamış. Onay, kişisel sınır, çocuklarda cinsel kimliğin oluşumu, toplumsal cinsiyet rolleri gibi konulara değiniyor. Bulunmaz nimet.

Ottoman History Podcast

Osmanlı tarihi araştırmacılarının birbirinden ilginç çeşitli konuları anlattıkları bu podcast serisinin pek çok bölümü İngilizce olsa da Türkçe bölümler de yok değil. Özellikle Osmanlı’da kadınların tarihine odaklanan bölümlerden birini seçtik sizin için 😉

Şimdi Karşıya Geçebilirsiniz

Arter Öğrenme Programı tarafından gerçekleştirilen bu podcast serisinin her bölümünde bir sanatçı ile söyleşi yapılıyor. Sanatçıların yapıtları ve üretimleri üzerine konuştukları bu seriden sizin için Gülsün Karamustafa bölümünü seçtik.

Bonus

The Guilty Feminist

Komedyen Deborah Frances-White’ın izleyici karşısında gerçekleştirdiği gösterilerinin ses kaydından oluşan bu seride konukları ile birlikte feminizme dair soruları kendi güvensizlikleri, ikiyüzlülükleri ve korkularını ortaya saçarak ve bolca kahkaha attırarak tartışıyorlar.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba,
    Böylesi güzel bir derleme için teşekkür ederim.
    Dişil zaman diye bir podcast atıyorum ben de belki dahil etmeyi uygun bulursunuz.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.