Hâkimler ve Savcılar Genel Kurulunun (HSK) “COVID-19 Kapsamında İlave Tedbirler” başlığıyla açıkladığı tedbirlerde, şiddet uygulayanın salgına karşı güvenliğini kadınların can güvenliğinin önünde tutarak “6284 Sayılı Kanun kapsamında verilen tedbir kararlarının yükümlülerin koronavirüs kapsamında sağlığını tehdit etmeyecek şekilde değerlendirilmesi gerektiği” belirtildi.

AKP’nin meclise getirdiği infaz düzenlemesinde kadına yönelik şiddet suçları kapsam içinde kalabilecek. AKP ayrıca aynı düzenlemede, çocuğa cinsel istismar suçundan cezalandırılmış ancak mağdur ile evlenmiş failler için de kısmi af için nabız yokladı.

Bianet’in basına yansıyan haberlerden oluşturduğu raporuna göre erkekler Mart 2020’de en az 25 kadını öldürdü.

Antalya’da emekli astsubay Ebubekir D. birlikte yaşadığı Karmen V.’yi silahla rehin aldı, kendisini gözaltına alan polise “ben koronavirüslüyüm” diyerek tükürdü.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Parlamentolar Arası Birliğin (IPU) hazırladığı “Siyasette Kadın 2020” haritasına göre, dünyada parlamentolarda kadın oranı yüzde 24.9, kadın milletvekili oranı sıralamasında Türkiye 122.

İtalya’da hemşire Antonio De Pace kendisine koronavirüs bulaştırdığı gerekçesiyle sevgilisi doktor Lorena Quaranta’yı öldürdü.

Diyanet’in hazırladığı ‘Aile Hayatı’ kitabında, evlilik niyeti taşımayan çiftlerin birbirlerinin mahrem yerlerine bakmalarının haram olduğu, niyet taşıyanların ise bakabileceği duyuruldu.

Malezya’da hükümet koronavirüs sebebiyle evden çalışan kadınlara makyaj yapıp güzel görünmeleri yönündeki tavsiyelerini tekrar değerlendirdi.

Ayşe Karaman’ı öldürmekten yargılanan Anestezi Uzmanı Dr. Özgür T., koronavirüs sırasında doktorlara olan ihtiyacın artışını bahane ederek tahliyesini istedi.

KAOS GL’nin 2019 Medya İzleme Raporu’na göre, taranan haber ve metinlerin yüzde 56’sı LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı veya nefret içeren söyleme sahip.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.