Bu 8 Mart’ta yer yerinden oynasın. Dünyadaki tüm kadınlar örgütlenelim, birlik olup hep bir ağızdan kadınların uluslararası grevini haykıralım. Duralım. Grev yapalım, örgütlenelim ve birbirimizin sesini duyalım. Yaşamak istediğimizi tüm dünyaya gösterelim.

#KadınlarGrevde (#NosotrasParamos)

Kapitalizm bizim kayıtsız, güvencesiz ve yarı zamanlı çalışmamızdan besleniyor. Buna dur demek için grevdeyiz;

Ulus devletler ve piyasa, bizim borçlanmamızdan besleniyor. Buna dur demek için grevdeyiz;

Devletler, kadınların uluslararası emek göçünü bir suç olarak ele alıyor. Buna dur demek için grevdeyiz;

Erkeklerden aynı iş için ortalama %27 daha az ücret alıyoruz. Buna dur demek için grevdeyiz;

Ev ve bakım emeği iş olarak görülmüyor ve ücretli işimizin üzerine her gün en az üç saat ekleniyor. Buna dur demek için grevdeyiz;

Özgürce kürtaj olabilme hakkımız için ve hiçbir kız çocuğu anneliğe zorlanmasın diye duracağız;

Bakım emeğini görünür kılmak için duracağız. Bakım emeği tüm toplumun sorumluluğu olmadığı sürece, kadınlar arasındaki sınıfsal ve kolonyal farkın zorunlu olarak daha da derinleşmekte olduğunu görüyoruz: İşe gitmek için başka kadınlara bağımlıyız. Göç etmek için yine başka kadınlara bağımlıyız. Buna dur demek için grevdeyiz;

Zor durumlarda ve krizlerde ilişki ağı oluşturan, dayanışma ören, çözüm üreten ama görünmeyen emeğimize değer katmak için duracağız.

#BirEksiğiz (#NoEstamosTodas)

Arjantin’de sesimiz her gün kan dondurucu bir biçimde, şiddetle kesildiği için; kadın cinayetlerinin failleri bulunmadığı için duracağız. Çünkü bir eksiğiz.

Nefret cinayetleriyle öldürülen lezbiyenler ve travestiler için duracağız. Çünkü bir eksiğiz.

Latin Amerika topraklarında toprağı ve kaynaklarını savundukları için hapse atılanlar, işkence görenler, öldürülenler için duracağız. Çünkü bir eksiğiz.

Şirketlerin işlediği suçlar ve uyuşturucu ticareti kapitalizmi beslediği için cezasız kalırken, kadınların hayatta kalma biçimleri suça dönüştürüldüğü için, çocuklara yönelik işlenen suçlar dolayısıyla kadınlar hapse atıldığı için duracağız. Çünkü bir eksiğiz.

Güvenli olmayan kürtaj yöntemleri yüzünden ölen ve tutuklanan kadınlar için duracağız. Çünkü bir eksiğiz.

Kaçırılan kadınlar için duracağız. Çünkü bir eksiğiz.

Cehenneme dönüşen evlerde karşı kendimizi korumak ve birbirimize destek olmak için duracağız. Çünkü bir eksiğiz.

Erkek şiddeti ve onun zulüm pedagojisine karşı, bizi sürekli kurban olarak gösteren kitle iletişim araçlarına karşı, meydan okuyoruz, birlikte güçleniyoruz ve öfkemizi paylaşarak mücadele ediyoruz. Zulme karşı daha çok feminizm!

#KadınlarÖrgütleniyor (#NosotrasNosOrganizamos)

Grevdeyiz çünkü taleplerimiz acil! Ücretli çalışanlara, nakit yardımı alanlarla, serbest meslek sahipleriyle, öğrencilere birlikte, işgal edilmiş ve edilmemiş yerlere barınak olabilecek, geniş çağlı bir kadın grevindeyiz. Çünkü hepimiz emekçiyiz. Grevdeyiz.

Evlere hapsolmaya, annelik dayatmasına, kadınlar arasındaki zorunlu mücadeleye karşı, patriarkal aile modeline ve onun kapitalizm tarafından önümüze sürülen tüm biçimlerine karşı örgütleniyoruz.

Evlerde, sokaklarda, iş yerlerinde, okullarda, panayırlarda, mahallelerde: Her yerde örgütleniyoruz. Hareketimiz gücünü dayanışmamızdan alıyor.

Bu saydıklarımızın hepsini değiştirmek için örgütleniyoruz.

#UluslararasıFeministler (#LaInternacionalFeminista)

Haydi, yeni bir uluslararası birlik kuralım! Bu birliği kurmaya, içinde bulunduğumuz somut koşullardan, özgül gündemlerimizdan yola çıkarak başlayalım.

Latin Amerika’da ve dünyada giderek artan yeni muhafazakarlığa karşı, kadın hareketinin önemli bir alternatif olduğunu görelim.

Yeni adıyla “toplumsal cinsiyet ideolojisi” olarak adlandırılan yeni “cadı avı”, bize karşı savaç açmakta, gücümüzü yok saymakta ve irademizi kırmaya çalışmaktadır.

Bunca talana, el koymaya karşı, toprağı ve kadın bedenini en gözde fetih mekânı olarak belleyen güncel savaşlara karşı, siyasal ve duygusal olarak tek vücut oluyoruz.

#TaleplerBiziHareketeGeçiriyor (#NosMueveElDeseo) çünkü #HayatıVeÖzgürlüğüİstiyoruz (#VivasYLibresNosQueremos) ve farklı dayanışmalar kurarak birlikte risk alıyoruz.

Çünkü zamanımızın kontrolünü ele alıyoruz ve birbirimize zaman ayırıyoruz, birlikte olmayı teselli ve müttefikler arası diyalog, toplantılarımızı bir meydan okuyuş, meydan okuyuşumuzu bir şenlik, şenliği de ortak bir gelecek olarak yeniden kuruyoruz.

Çünkü #BizBirbirimizeYetiyoruz (#EstamosParaNosotras). Bu 8 Mart yeni hayatımızın ilk günü olacak.

Çünkü #TaleplerBiziHareketeGeçiriyor (#NosMueveElDeseo). 2017 bizim devrimimizin zamanıdır.

#BirKişiDahaEksilmeyeceğiz #Hayatıİstiyoruz (#NiUnaMenos #VivasNosQueremos)

Uluslararası Kadın Grevi, Arjantin

#SolidaridadNuestraArma #HuelgaDeMujeres #SolidarityIsOurWeapon #WomensStrike

Uluslararası etkinlik: https://www.facebook.com/events/1043905282422378/

Twitter: @womensstrike

Resmi site: http://www.parodemujeres.com/

email: [email protected]

Çeviri: Bilinç

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.