Arjantinli Amelia Carreras, evli kadınların çalışmasının yasak olduğu Union Tecnica telefon şirketinden gizlice evlendiği için atıldı. Amelia, bunun üzerine kendisine atıldığını bildiren şirketin müdürünün oturduğu sokağa gitti. Şirket müdürü J. E. Parker’in önünü keserek, neden işten atıldığını sordu. Müdür onu azarlayarak kuralları ihlal ettiğini ve bu kuralların patronlar tarafından konduğunu söyledi. Bunun üzerine Amelia, şirket genel müdürünün üzerine bıçakla yürüdü. Parker hafif yaralandı.

Bu olay, kadınlara yapılan ayrımcılığın tartışılması için vesile oldu. Amelia yaptığı eylemden dolayı 8 ay hapse mahkûm edildi. Hakim ayrıca evlilik ve anneliğin çalışmanın önünde engel oluşturmadığını dile getirdi. Amelia haksızlığa karşı sınırları aşan bir direnç göstermişti. Patriarkaya, ayrımcılığa yönelik öfkesi ve tepkisi dolayısıyla Amelia’nın eylemi, Arjantin kadın hareketinde özel olarak vurgulanır. Şirkette evli kadınlara çalışma yasağı, Amelia’nın eyleminden kısa bir süre sonra kaldırıldı.

Buenos Aires Fakültesi Disiplinler Arası Cinsiyet Araştırmaları Enstitüsü (IIEGE), “Amelia Carreras” anısına aktivistler ve üniversite kurumları arasındaki diyalog ve bağları geliştiren özgür bir akademi alanı açmaktadır.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.