8 Mart 1989’da, Kadın Dayanışma Derneği Ankara’da kurulduğunu bir basın açıklaması ile duyurdu. Daha önce ev toplantılarında, Amerikan Kültür Derneğinde ve Mimarlar Derneğinde yapılan periyodik toplantılarda ve Anneler Günü Eylemi,  Dayağa Karşı Kampanya, BM Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığa Karşı Sözleşmesinin imzalanması kampanyası, Mor İğne kampanyası gibi sokak eylemlerinde bir araya gelmekte olan kadınlar, dernek oluşumu ile bir yer kiralama, yayın yapabilme ve en önemlisi bir adres ve kimlik oluşturarak çağrı yapabilme imkanlarını düşünerek dernek başvurusunu yaptı.

Geniş katılımlı, gelen her kadına açık ve forum tarzında örgütlenen yapısıyla Kadın Dayanışma Derneği, kadınların özgürleşmesini dert edinen, feminist ya da feminizmle bağ kurmak isteyen kadınların uğrak noktası oldu. 8 Mart 1992’de Karanfil Sokak’ta düzenlenen, son etkinlikleri olan şenliğe kadar, haftalık gündemli toplantılarla bir yandan kadınların feminist bilincinin oluşmasına ve derinleşmesine bir yandan da kadınlar arası dostluk ve dayanışmanın gelişmesine yol açtı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.