New York Radical Women (Radikal Kadınlar New York) adıyla örgütlenen grup 7 Eylül 1968’de Atlantik City’de düzenlenen Miss Amerika güzellik yarışmasını “Daha Fazla Miss Amerika istemiyoruz” diyerek protesto etti.

Protestocu kadınlar gerçekçi olmayan güzellik algısıyla kadınların baskı altına alındığını, yarışmadaki kadınlar üzerinden tüm kadınlara zarar verildiğini, tamamen erkeklerin fantezileri üzerinden tanımlanan ve kadınları kategorilere ayıran anlayışı istemediklerini söylediler.

Yarışmanın sadece cinsiyetçi değil, aynı zamanda ırkçı olduğunu savunan kadınlar, şimdiye kadar tek bir tane siyah Miss Amerika seçilmediğini hatırlattılar ve yarışmanın kazananının Vietnam’a gönderilmesinin Vietnam savaşını desteklemek olduğunu savundular. Protestoyu düzenleyen kadınlar yarışmayı destekleyen ürünlerin üreticilerinin de boykot edilmesi gerektiği yönünde bir kampanya yürüttüler.

Yaklaşık 150 feminist kadın sloganlar ve pankartlar eşliğinde yarışmayı protesto etti. Sloganlarından bazıları yarışmayı hayvanların açık artırmada satılmasına benzetiyordu; kadınlar sadece görüntüleri üzerinden değerlendirilmelerinin hayvanlara açık artırmada değer biçilmesiyle aynı olduğunu savunuyordu. Protestoda sahneye çıkarılan bir koyuna Miss Amerika ünvanı verilerek taç takıldı.

https://www.thoughtco.com/miss-america-protest-of-1968-3528973

https://www.usatoday.com/story/news/nation/2016/09/07/miss-america-protest-1968-things-you-probably-didnt-learn-history-class/89928396/

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.