1938 Amerika doğumlu Jean Seberg oyunculuk kariyerini genellikle Fransa’da devam ettiren yetenekli bir oyuncuydu. ‘A Bout de Souffle’ filmiyle Fransız Yeni Dalga sinemasının bir ikonu haline geldi ve Avrupa’nın en iyi kadın oyuncusu seçildi. Ancak oyunculuk yeteneğinden çok, aktivist kimliğiyle dikkatleri çekti.

Jean Seberg NAACP (Siyahi İnsanların Geliştirilmesi için Ulusal Birlik) ve siyahların haklarını savunan bir parti olan Kara Panterler’e açık bir şekilde destek verdi. Ne örgüte maddi destek vermekten ne de aktivistlerle yakın ilişkiler kurmaktan çekindi. Bu desteği nedeniyle FBI tarafından takip edilen oyuncu hakkında 1970 yılında itibarsızlaştırma emri çıkarıldı ve büyük yayın organlarında bu haber yayımlandı. O sırada hamile olan Jean Seberg’in bebeğinin babasının Kara Panterler’in aktif bir üyesi olduğuna yönelik haberler de bazı yayın organlarında yer aldı. Eşi ve kendisi buna karşı çıksa da haberlerin önüne geçemediler. Genel olarak bu durumdan ve hakkında çıkan karalama kampanyalarından çok etkilenen Jean Seberg prematüre doğum gerçekleştirdi ve bebek doğduktan iki gün sonra hayatını kaybetti. Hakkında asılsız haberlerin yayınlandığı Newsweek dergisine karşı dava açan Jean Seberg ve Gary Romain çifti mahkemeyi kazandı ve tazminat aldı.

Ancak Jean Seberg uzun yıllar Amerikan gizli servis örgütleri tarafından evinin gizli şekilde aranmasından, takibe, telefonlarının dinlenmesine kadar pek çok haksız saldırıya maruz kaldı. Sürekli ölüm tehditleri aldığı için iki korumayla gezmeye başlayan Jean Seberg çalışamamaya da başladı ve ruh sağlığı gün geçtikçe kötüledi.

30 Ağustos 1979’ta öldüğü belirlenen Jean Seberg’in bedeni 8 Eylül’de arabasının arkasında bir battaniyeye sarılı olarak bulundu. 14 Eylül 1979’da Paris Montparnasse Mezarlığı’nda düzenlenen cenaze törenine çok sayıda kişi katıldı.

Paris polisi ölümünün alkol ve uyku hapıyla intihar olduğunu açıkladı ancak adli tabip daha ihtiyatlı bir rapor yayınladı. İlk raporda Jean’in bilinmeyen bir sebeple, muhtemelen intihar sonucu ölmüş olabileceği belirtildi ancak bir yıl sonra kimliği bilinmeyen kişilerin Jean Seberg’in ölümüne karışmış olabileceği de iddia edildi. Ölümünden kısa süre önce Jean’la ilişki yaşamaya başlayan Ahmed Hasini’den şüphelenilse de Hasini bulunamadı. Jean Seberg’in nasıl öldüğü hala tam olarak açıklığa kavuşturulmuş değil.

http://sanatkaravani.com/fransiz-yeni-dalganin-ikonik-yuzunun-huzunlu-ve-kisa-oykusu-jean-seberg/

http://www.waxpoetics.com/blog/features/articles/insidious-tale-actress-jean-seberg-fbis-cointelpro-film-kill/

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.