İtalyan sanatçı ve aktivist Giuseppina Pasqualino di Marineo ya da daha çok bilinen adıyla Pippa Bacca, sanatçı arkadaşı Silvia Moro ile beraber “Barış Gelini” adıyla, dünya barışı için yolculuğuna başladı. 8 Mart 2008’de Milano’dan başlayıp Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Bulgaristan, Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin güzergahından Tel-Aviv’de noktalanması planlanan yolculuk sırasında Bacca, Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı köyü yakınlarında tecavüze uğradı ve ardından boğularak öldürüldü.

İstanbullu ve Gebzeli kadınlar, 21 Nisan 2008 tarihinde Pippa için eylem yaptılar. İstanbul’da ve Gebze’de okunan açıklamalarda, tecavüze uğramak, öldürülmek için kadın olmanın yettiği ve kadın cinayeti davalarında verilen haksız tahrik indirimlerinin erkeklik indirimi olduğu, cinayetleri teşvik ettiği vurgulandı.

Pippa Bacca öldürüldükten sonra Türkiye’de çok sayıda eylem yapıldı. Bunlardan biri de 19 Nisan’da “Biz Erkek Değiliz” inisiyatifi tarafından yapılan eylemdi. Yapılan eylemler içinde en dikkat çekici olan buydu.

“Biz Erkek Değiliz” sloganıyla bir araya gelen erkekler, önce bir bildiri yayınladı, ardından 19 Nisan’da Taksim’de eylem yaptı. Toplumsal cinsiyet perspektifini temel alan “Biz Erkek Değiliz”, erkek egemen şiddeti, “erkeklik”i sorgulayan ve “tecavüz etmek, namus-töre bekçiliği yapmak, öldürmek, homofobik olmak, hayatı ve sokakları kadınlara dar etmek erkeklikse” erkekliği reddeden bir söylemi benimsiyordu. Girişimin en önemli tarafı bu erkeklerin, bir erkeğin Pippa’ya tecavüz etmesi ve onu öldürmesi ile kendileri ve erkeklikleri arasındaki bağı keşfetmiş ve bunu eleştirmeye başlamış olmalarıydı.

Pippa Bacca’yı öldüren Murat Karataş, cinayet suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti takdir hakkını kullanarak, verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını müebbet hapis cezasına indirdi.

http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/106446-kadinlar-bacca-icin-gebze-de-eylem-yapti-erkekler-izledi

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.