Erkeklerin bacaklarını yanındaki kişinin alanını işgal edecek kadar açıp oturmalarına, kadınların toplu taşıma araçlarında daracık yerlere sıkıştırılıp tacize maruz kalmalarına karşı “Bacağını Topla, Yerimi İşgal Etme” kampanyası başlatıldı.

İstanbul Feminist Kolektif’ten (İFK) kadınlar, toplu taşımada yaşadıkları tacizler ve rahatsızlıklarla ilgili kamuoyu yaratmak için iki çeşit duvar etiketi yaptırdılar. Hazırlanan yapışkan etiketler ve sosyal medya görsellerinde “Bacağını Topla, Yerimi İşgal Etme” ve “Bacağını Topla, Taciz Etme” yazıyordu.

Etiket yapıştırılmış bir fotoğraf çok kısa sürede sosyal medyada yaygınlaştı. ‘Bacağını topla’ bir anlamda kendiliğinden büyük bir sosyal medya kampanyasına dönüştü. Farklı kesimlerden kadınlar, kadın grupları sosyal medyada görselleri paylaştılar. Kampanya, 17- 18 Nisan tarihli bütün gazetelere haber oldu. TV kanalları bu kampanyayı ana haber bültenine taşıdılar. Bu kampanyanın kısa zamanda yaygınlaşmasının sebebi, fotoğrafı gören tüm kadınların toplu taşıma araçlarında aynı deneyimi yaşamış olmalarından kaynaklanıyordu.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.