Batman’da ağabeyi tarafından darp edildikten sonra elektrik verilerek katledilen 17 yaşındaki Amine Demirtaş için eylemler devam etti. Yılmaz Güney Sahnesi önünde bir araya gelen kadınlar burada bir basın açıklaması yaptılar.

31 Temmuz 2016’da 17 yaşındaki Amine Demirtaş, ağabeyi Kasım Demirtaş tarafından tahta ve demir sopalarla dövüldü. Ağabeyinin, üzerine su döktükten sonra elektrik verdiği Amine, hayatını kaybetti. Amine’nin ölümünün ardından yapılan otopside vücudunda eski darp izlerine de rastlandı. Amine’nin daha önce ailesinden gördüğü işkenceler nedeniyle evden kaçarak Diyarbakır’daki akrabalarına sığındığı, ailenin daha sonra Amine’yi eve kilitlediği de tanıkların anlatımlarıyla açığa çıktı.

Batman Belediyesi Kadın Meclisi, abisi tarafından işkence edilerek katledilen Amine Demirtaş’a ve son dönemde artan kadın katliamına dikkat çekmek için dört gün boyunca eylem yaptı. 8 Ağustos’ta yapılan basın açıklamasının ardından 9 Ağustos’ta Ahmet Kaya Halkevi’nde toplanıp Amine’nin yaşadığı sokağa yürüdüler ve o mahalledeki kadınlarla dayanıştılar. 10 Ağustos günü parklarda, otobüslerde, sokakta Amine Demirtaş cinayetine tepki afişleri asıldı. 11 Ağustos’ta Yılmaz Güney Sahnesi önünde toplanan kadın kurumları ve siyasi partilerden kadınlar, Amina’nın davasının takipçisi olacaklarını duyurdu. Amina Demirtaş’ın davasına Batman Barosu’ndan kadın avukatlar da müdahil oldu.

Kasım Demirtaş’a önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası veren Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, sanığın yargılama sürecindeki davranışları ve gösterdiği pişmanlığı ‘iyi hal’ nedeni sayarak, cezayı ömür boyu hapis cezasına indirdi.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.