Her 21 saatte bir kadının öldürüldüğü, her 36 saatte bir kadının aile içi şiddete kurban gittiği Arjantin’de, 16 yaşındaki kız çocuğu Lucia Perez’in tecavüz edilerek öldürülmesinin ardından, Arjantinli kadınlar 19 Ekim günü bir saatlik grev ilan etti.

Arjantin 2008 yılından bu yana kadın cinayetlerinin yüzde 78 artış gösterdiği bir ülke. Ülkede kadına yönelik şiddeti önlemek için yapılan birkaç göstermelik yasal düzenleme dışında herhangi bir önlem alınmayışı, kadınları ‘fıtratları gereği’ durumu kabullenip kaderlerine boyun eğmeye değil, önce kitlesel gösterilere, ardından üretimden gelen güçlerini kullanmaya itti. Arjantinli kadınların, Polonyalı dostlarının grev sloganından esinlenerek ‘#MiercolesNegro, #KaraÇarşamba’ olarak adlandırdıkları ve siyahlar giyerek katıldığı protestolarda talepleri de, muhatapları da netti. Göstericiler “Cinsel şiddete daha fazla kadın kurban vermek istemiyoruz” anlamında artık yeter diyen #NiUnaMenos sloganı ile yürüdüler ve aynı etiketle sosyal medyadan seslerini duyurdular.

Arjantinli kadınlarla dayanışmak için Paraguay, Peru, Ekvator, Bolivya, Uruguay, Şili, Guatemala, Kolombiya, Brezilya ve Meksika’da da eylemler düzenlendi.

Arjantin: Yüzbinlerce kadın şiddete karşı eylem düzenliyor / Guardian haberi

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.