Feminist ve kölelik karşıtı Lucy Stone 13 Ağustos 1818’de Massachusetts’te dünyaya geldi. Evlendikten sonra bekârlık soyadını korumak için hukuksal mücadele verdi, bu süreç epey tartışma yarattı. Lucy’nin konuşmaları Susan B. Anthony’nin de içinde olduğu, hakları için mücadele eden kadınların ilgisini çekti. 1850 yılında ilk Ulusal Kadın Hakları Sözleşmesi’nde örgütleyici ve etkin görev aldı. Amerikan Kadın Hakları Derneği kurucularındandır. Aynı dönemde Kölelik Karşıtları Derneği’ne üye oldu. Dernek için konuşmalar yapmak üzere bütün ülkeyi dolaştı. Bu dönemde dernek içinde de özgür tavırları ve fikirleriyle dikkat çekiyordu. Büyük kalabalıklara yaptığı konuşmalar kısa zaman içinde büyük protestolara neden oldu. Miting afişleri duvarlardan söküldü. Kadınların özgürlüğü ile ilgili fikirlerini yayarken sert tepkilerle de karşılaştı. Suratına İncil fırlatıldı.

Lucy Stone mücadele hattını cinsiyet ayrımcılığı ile ırk ayrımcılığının ilişkisini kurarak oluşturmayı seçenlerdendi. Stone’un mücadele tarihi, kadınların hak mücadelesi tarihinin yanı sıra kölelik karşıtı hareket tarihinin de bir özeti gibi.

Lucy Stone 1893’te son kez kalabalıklara konuştu. Kanser hastalığı yüzünden evine kapandı. 18 Ekim 1893’te yaşama veda eden Lucy’nin son sözlerinin “Dünyayı daha iyi bir yer yapın” olduğu söyleniyor.

Bugün ABD’de Lucy Stone adı sadece tarih kitaplarında değil, deyim olarak da yaşıyor. Evlendikten sonra önceki soyadını kullanmak isteyen kadınlara Lucy Stoner deniyor.

http://bianet.org/kadin/siyaset/71-ruzgar-kadar-ozgur-lucy-stone

https://www.timetoast.com/timelines/lucy-stone

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.