arjantin416 yaşındaki bir kız çocuğunun tecavüze uğrayıp işkence görmesinin ardından, Arjantin’de yaşayan yüzbinlerce kadının Çarşamba günü (bugün) kadına yönelik şiddete karşı ulusal çapta düzenlenen eyleme katılması bekleniyor.

“Kadın grevi”nin düzenleyicileri ülkede yaşayan tüm kadınları öğleden sonra saat 1’de yaptıkları işleri bırakmaya çağırdı.

Eylemin düzenleyicileri “Ofisinizde, okulunuzda, hastanenizde, mahkeme salonunuzda, haber odanızda, dükkanınızda, fabrikanızda ya da nerede çalışıyorsanız orada ‘erkek şiddetine dur’ demek için bir saat çalışmayı bırakın” diyor.

arj2

Twitter hashtag’i #MiércolesNegro olan, Kara Çarşamba olarak adlandırılan eylem, sahil kenti Mar del Plata’da bu ayın başında Lucía Pérez adındaki kız öğrencinin kaçırılması, uyuşturucu verilerek tecavüz edilmesi ve işkence görmesinin ardından düzenleniyor.

Olayı “insanlık dışı cinsel saldırı” olarak tanımlayan savcı María Isabel Sánchez’e göre kızın aniden kalbinin durmuş olması Pérez’e yapılan zulmün boyutunu gözler önüne seriyor.

Olayın ardından saldırganlar vücudundaki adli kanıtları yok etmek için 16 yaşındaki Pérez’i yıkayıp en yakın hastaneye götürüyor ve Pérez hastaneye ulaştıktan çok kısa bir süre sonra hayatını kaybediyor.

arj1

Savcı Sánchez yerel medyaya yaptığı açıklamada “Biliyorum bunu söylemek hiç profesyonelce değil, ancak hem bir kadın hem de anneyim ve çalışma hayatım boyunca binlerce davaya bakmış olmama rağmen böyle bir şeyle hiç karşılaşmadım” dedi.

Ancak Pérez’in öldürülmesi yürek parçalayıcı bir dizi “kadın cinayeti”nin sadece sonuncusu. Bu cinayetler genellikle kocalar, erkek arkadaşlar, aile bireyleri ya da mağdurun tanıdığı kişiler tarafından işleniyor. Kadının partneri tarafından yakıldığı birden fazla örnek var.

Devlet istatistikleri Arjantin’de kadınlara yönelik suçların 2008 yılından bugüne yüzde 78 oranında arttığını gösteriyor. Bu artış kısmen bu olguya dair artan farkındalıkla açıklanabilir olsa da cinsiyetçi tutumlarla ilgili ulusal düzeyde bir tartışmayı da başlattı.

Şiddete maruz kalan kadınlarla çalışan La Casa del Encuentro adlı STK’nın tuttuğu istatistiklere göre, her 30 saatte bir kadın bu türden suçlar sonucunda öldürülüyor.

Lucía, Rosario’da onbinlerce kadının kadınlara karşı işlenen suçları protesto ettiği eylemden sadece birkaç gün sonra öldürüldü. Eylem, katedralin önünde toplanan kadınlara polisin plastik mermi ve biber gazıyla saldırmasıyla sona ermişti.

Yarınki (bugünkü) eylem öğleden sonra saat 1’de başlıyor. Tüm iş ve özel aktivitelerin durdurulmasının ardından Buenos Aires’teki Plaza de Mayo meydanında toplanılarak yapılacak yürüyüşle sonlandırılacak.

arj3

Pérez davasında üç şüpheli yakalandı, ancak aile olayın olduğu günden bu yana ölüm tehditleri aldığını söylüyor.

Bu yazı Özlem Kaya tarafından çevrilmiştir.

Yazının orijinali için

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.