2008 Ağustos sonunda Şile’de yapılan kamp sonrası oluşumunu ilan eden Sosyalist Feminist Kolektif (SFK) grup olarak ilk kampanyasını “Erkeklerden Alacaklıyız” başlığı ile yürüttü. Kampanyanın ilk eylemi olarak ise 6 Haziran 2010 tarihinde Galatasaray’dan Taksim’e yürüyüş yapıldı.

SFK, kadınların ücretli/ücretsiz emek kıskacından çıkışının en önemli anahtarını, feminist bakış açısıyla oluşturulan sosyal haklar politikası olarak görüyordu. Buna dayanarak başlatılan kampanya, “Erkeklerden alacaklıyız! Ev işlerine harcadığımız saatlerimizi, günlerimizi, yıllarımızı geri istiyoruz!”   ana başlığıyla yürütüldü.

SFK,“Erkeklerden alacaklıyız” kampanyasında, bugün kadınların iş, aile, sağlık gibi hayatlarının birçok alanına nüfuz eden erkek egemen sosyal politikalar üzerinden görünmeyen emeklerinin telafisini talep etti. Böylece günümüzde kadınların içinde bulundukları durumların tahlilinden hareketle feminist sosyal politika ve feminist talepler üretmeyi hedefledi.

Kampanyanın başladığını ilan etmeden ve ilk eylemini örgütlemeden önce çıkarılan Feminist Politika 6. sayısının (1 Mayıs 2010) dosya konusu ‘Erkeklerden Alacaklıyız’ oldu. Mutfak Cadıları Haziran 2010 bülteni de ‘Erkeklerden Alacaklıyız’ teması üzerine yazılardan oluşuyordu.

Kampanya, 12-13 Kasım 2011 tarihinde, Mimar Sinan Üniversitesi’nde düzenlenen, “Ücretli, Ücretsiz Emek Kıskacında Kadın” konulu konferansla sona erdi. Konferansa Heidi Hartmann, Helena Hirata, Jean Gardiner ve Gülnur Acar Savran konuşmacı olarak katıldılar.

Erkeklerden Alacaklıyız/6 Haziran 2010

Erkeklerden Alacaklıyız/6 Haziran 2010

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.