2002 Temmuz’unda evli ve beş çocuk sahibi Halil Açıl, komşusu Şemse Allak’a tecavüz etti. Olay genç kadının hamileliği ile ortaya çıktı. Halil Açıl genç kadınla evlenmeyi, Şemse de kuma olmayı “kabul etti.” Ancak Şemse’nin ağabeyleri Rıdvan, Zülfikar ve Emrullah Şemse’nin “töre” gereği öldürülmesine karar verdiler.

21 Kasım 2002 tarihinde üç erkek, Şemse ve Halil’i Mardin Yalım’da yakalayarak taş ve sopa yağmuruna tuttu. Halil Açıl olay yerinde öldü. Şemse ise altı ay komada kaldıktan sonra 7 Haziran 2003’te yaşamını yitirdi. Şemse’nin recmle katledilmesi kadın örgütlerinin de çabasıyla kamuoyunda duyuldu. Ka-Mer kadın örgütü, Şemse Allak’ın başına gelenler karşısında altı ay Şemse’nin yanından hiç ayrılmadı.

Ailesinin 15 günlük yasal süre içinde Diyarbakır Devlet Hastanesi Morgu’ndan almaması nedeniyle 20 Haziran 2003 tarihinde Belediye görevlilerince defnedilen Allak’ın cenaze namazını da kadınlar kıldı. Şemse Allak erkekler tarafından katledilip, cenazesini kadınların taşıdığı, sonsuzluğa uğurladığı ilk kadın oldu.

Şemse’nin katilleri Mehmet Emin Allak 20 yıl 8 ay, Emrullah Allak 12 yıl 6 ay, Rıdvan Allak 17 yıl 6 ay ceza aldılar (3 Mart 2006).

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.