Öykü yazarı ve çevirmen Tomris Uyar, 15 Mart 1941’de İstanbul’da doğdu. Yürekte Bukağı (1979) ve Yaza Yolculuk (1986) kitaplarıyla Sait Faik öykü ödülünü iki kez kazandı. Klasik öykünün sınırlarını şiirsel bir dille zorlayarak izlenimler, anılar, ayrıntılar, betimlemeler, imgeler ve iç konuşmalara dayalı bir öykü dünyası kurduğu kabul edilir. Kendi masallarını yaratan kadınları anlattığı Gecegezen Kızlar’da, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Kırmızı Şapkalı Kız, Uyuyan Güzel gibi dokuz eski masalı çağımızın kentlerine taşıyarak yeniden öyküleştirdi. Sayısı 10’u bulan öykü kitaplarının, 60’ı aştığı söylenen çevirilerinin yanısıra “gündökümü” adını verdiği denemeleri de bulunmaktadır.

Tomris Uyar 4 Temmuz 2003’te hayatını kaybetti. Ölümünden sonra adının eserlerinden ziyade, hayatına arkadaş, sevgili ya da eş olarak giren erkek edebiyatçılar dolayımıyla anılıyor olmasına isyandayız.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.