Tyra Hunter 7 Ağustos 1995 tarihinde kuaförlük için bir müşterisine giderken içinde bulunduğu araç, Washington Güneydoğu DC’de 50. ve C sokaklarının köşesinde bir kaza geçirdi. Kazada Tyra ağır yaralandı. Cinsiyet kimliği nedeniyle, kaza yerinde uygun ilkyardım yapılmadığı, kaldırıldığı hastanedeki acil odasında gerekli bakım yapılmadığı için hayatını kaybetti.

Tyra Hunter Afrikalı-Amerikalı trans bir kadındı. Kaza geçirdiği sırada 25 yaşındaydı. DC Yangın Departmanı’ndaki ilkyardımı yapan acil tıp teknisyenleri, pantolonunu kesip penisini görünce tıbbi bakımdan vazgeçtiler. Tyra’nın bakımı 5-7 dakika arası durduruldu. Sonunda başka bir kişi tedaviye devam etti.

Tyra daha sonra DC General Hospital’a kaldırıldı. Hastaneye geldiğinde acil bölüm doktorlarından biri Tyra’nın trans olması nedeniyle tedavi etmeyi reddetti. Yeterli bakım yapılmadı ve Tyra hayatını kaybetti. Tyra’nın ölümü-öldürülmesi, translar, insan hakları savunucuları ve yerel Afrikalı-Amerikalıların öfkesine ve tepkisine neden oldu. Tyra’nın 12 Ağustos’ta kaldırılan cenazesine 2000’den fazla kişi katıldı.

Tanıkların ifadesine göre; acil tıp teknisyeni Tyra’nın tedavisini yarım bırakıp kalkarken “… Bir zenci, bir penisi var” dedi.

Tyra’nın annesi Margie kızının ölümü üzerine dava açtı. LGBTİ gruplar, insan hakları savunucuları davayı sahiplendiler.

Açılan dava 11 Aralık 1998’de sonuçlandı. Jüri, ihmal ve görevi kötüye kullanma suçlarından doktorların ve itfaiye çalışanlarının Tyra’nın ölümüne sebep oldukları gerekçesiyle D.C. İnsan Hakları Kanunu’na dayanarak Kolumbiya Bölgesi’ni sorumlu buldu ve 11 Aralık 1998’de Hunter’ın annesi Margie’ye 2.9 milyon dolar değerinde tazminat ödenmesine karar verdi. Toplam tazminatın 600 bin doları D.C. İnsan Hakları Kanunu’na dayanarak olay yerinde Tyra’nın açık bir şekilde sözlü olarak aşağılanması ve Tyra’ya tıbbi müdahalede bulunulmamasından doğan zarara karşılık olarak verilirken; 1.5 milyon dolarlık tazminat, görevi ihmal sonucu ölüme sebebiyet vermekten kaynaklı ekonomik zarar ile Tyra’nın bilinci açıkken çektiği acı ve mağduriyetinden dolayı annesine verildi. D.C. General Hastanesi’ndeki doktorlar, acil serviste iç kanamadan ölen Tyra’yı tedavi etmedi. Oysa bir cerraha yönlendirilip kan nakli yapılsaydı Tyra’nın hayatta kalma şansının % 90 olduğu mahkeme sırasında sunulan delillerle ispatlandı.

Tyra’nın ölüm yıldönümlerinde bir araya gelen LGBTİ’ler, tıbbi bakım taleplerinde karşılaştıkları zorlukları dile getiriyorlar. LGBTİ’lere, özellikle de trans ve renkli kadınlara yönelik sayısız şiddet ve ayrımcılık olayını hatırladıkları gibi buna karşı yapılacaklar üzerinde de tartışıyorlar.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.