Türkiye’nin bir gece yarısı, tek adam imzasıyla, hukuksuzca İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin ardından bize iyi gelen, mücadele etme gücünü veren yine feminist dayanışmamız oldu. Türkiye’nin her yerinde sokağa çıktık, çıkmaya devam ediyoruz. Diğer yandan ilk günden bu yana ulus-aşırı feminist dayanışmamız bize güç verdi. Dünyanın her yanından feministler, Türkiye’deki kadınlarla dayanışma gösteren mesajlar yayınladı. Bunlar sosyal medyada kaybolmasın, umutsuzluğa kapıldıkça bakalım gücümüzü hatırlayalım istedik.

WAVE (Avrupa Şiddete Karşı Kadınlar) Ağı yaptığı açıklamada Türkiye’yi sözleşmeden geri çekilme kararından vazgeçip sözleşmeye bağlılık göstermeye davet ederken AİHM’in ilk defa bir devlete, kadına yönelik şiddeti önlemediği için ceza verdiği Opuz davasını hatırlatarak devletlerin kadınlara yönelik şiddeti önleme sorumluluğunu hatırlattı. @WAVE_europe

WAVE’s statement condemning the decision of the President of Turkey to withdraw from the Istanbul Convention

İtalya’dan D.i.Re yaptığı açıklamada; devletlerin kadına yönelik şiddetle mücadele yükümlülüklerinden vazgeçmelerinin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak Türkiye’nin çekilmesinin İtalya dahil pek çok yerde kadın hakları açısından geriye gidişe ve erkek egemenliğinin güçlenmesine neden olacağını belirtti.

İspanya’dan Fundación Aspacia paylaştığı tweet’te Türkiye’nin sözleşmeden çekilme kararını kabul etmediklerini ve Türkiyeli kadınlarla dayanıştıklarını belirtti.

İsveç’ten ROKS yaptığı açıklamada; Türkiye’nin kararının, Avrupa hatta İsveç’te erkek şiddeti ile mücadeleye büyük bir karşı çıkış olduğunu belirterek Türkiye’de kadına yönelik şiddetle mücadele eden kadın örgütleriyle daha yakın bir işbirliği ve beraber mücadele çağrısı yaptı.

Güney Yarımküre’den RESURJ, bu saldırının kadınlara, LGBTİ+’lara ve erkek şiddetine maruz kalanlara yönelik olduğunu belirterek Türkiye’deki aktivistlerle dayanışmasını paylaştı.

İsveç’ten Varken Hora Eler Kuvad, Kadın Koalisyonu tarafından hazırlanan metni paylaşarak dayanışma gösterdi.

European Women’s Lobby, Avrupa Kadın Lobisi-Türkiye tarafından hazırlanan metni paylaşarak Türkiye’deki kadınlarla dayanışma içinde olduklarını vurguladı.

IWRAW Asia Pacific, Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesini kadına yönelik şiddetle mücadelede bir geriye gidiş olarak yorumlarken Türkiye’deki kadın ve insan hakları savunucularına desteklerini paylaştı.

WECF International Türkiyeli kadınlarla dayanışmalarını paylaşırken BM ve AB üyesi ülkeleri Türkiye’ye kararını geri alması için çağrı yapmaya davet etti.

IPPF European Network, Türkiyeli kadınların İstanbul Sözleşmesi’nin sunduğu desteklerden artık yararlanamayacağının altını çizerken şiddeti arttığı bir dönemde bu kararının alındığına dikkat çekti.

ICAN (International Civil Society Action Network) Kadın Koalisyonu tarafından hazırlanan metni paylaşarak dayanışma gösterdi.

Frauenrat, kadın haklarının sorgulanamayacağını belirterek Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesinin sonuçlarının Türkiye ile Almanya-Avrupa ilişkilerine yansıması çağrısı yaptı.

Safe Abortion yaptığı paylaşımda Türkiye’nin LGBT düşmanlığını ifşa ederek tüm kadın ve LGBTI+ örgütleri, feministleri ve insan hakları savunucularını dayanışmaya çağırdı.

Las Tesis bir video hazırlayarak Türkiye’deki kadınlarla dayanışmasını paylaştı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.