23_aralik-gr269 bağımsız kadın ve LGBTİ örgütünü çatısı altında toplayan İstanbul Sözleşmesi İzleme Platformu, Aile Bakanlığı’nın düzenlediği ve İstanbul Sözleşmesi gereği oluşturulacak denetleme kurulu GREVIO adaylarını belirleyecek kurulun seçileceği 22 Aralık 2014 tarihindeki toplantıya katılarak eleştirilerini aktardı. Ancak vergi numaraları ve kaşeleri olmadığı için seçimde oy hakkı verilmeyen Platform, toplantıyı terk etti.

Platform üyeleri toplantıyı terk ettikten sonra, kalan yaklaşık 25 kişilik grupla gerçekleştirilen seçim neticesinde, GREVIO adayını devlet temsilcileriyle birlikte belirleyecek kadın örgütleri olarak Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Kadın Sağlıkçılar Dayanışma Derneği’nin (KASAD) ve Ayrımcılığa Karşı Kadın Derneği (AKDER)’in belirlendiği öğrenildi.

Platform, sonrasında Türkiye GREVIO adaylığı için Feride Acar isminde ısrarcı oldu ve hükümet de GREVIO adaylığı için Feride Acar’ı belirlemek zorunda kaldı. Prof. Dr. Feride Acar, İstanbul Sözleşmesi Uzmanlar Komitesine seçildi.

http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=18314

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 + eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.