23 Aralık 2014: Aile Bakanlığı, bağımsız kadın ve LGBTİ örgütlerini GREVIO aday belirleme sürecinden dışladı

0
343

 

23_aralik-gr269 bağımsız kadın ve LGBTİ örgütünü çatısı altında toplayan İstanbul Sözleşmesi İzleme Platformu, Aile Bakanlığı’nın düzenlediği ve İstanbul Sözleşmesi gereği oluşturulacak denetleme kurulu GREVIO adaylarını belirleyecek kurulun seçileceği 22 Aralık 2014 tarihindeki toplantıya katılarak eleştirilerini aktardı. Ancak vergi numaraları ve kaşeleri olmadığı için seçimde oy hakkı verilmeyen Platform, toplantıyı terk etti.

Platform üyeleri toplantıyı terk ettikten sonra, kalan yaklaşık 25 kişilik grupla gerçekleştirilen seçim neticesinde, GREVIO adayını devlet temsilcileriyle birlikte belirleyecek kadın örgütleri olarak Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Kadın Sağlıkçılar Dayanışma Derneği’nin (KASAD) ve Ayrımcılığa Karşı Kadın Derneği (AKDER)’in belirlendiği öğrenildi.

Platform, sonrasında Türkiye GREVIO adaylığı için Feride Acar isminde ısrarcı oldu ve hükümet de GREVIO adaylığı için Feride Acar’ı belirlemek zorunda kaldı. Prof. Dr. Feride Acar, İstanbul Sözleşmesi Uzmanlar Komitesine seçildi.

http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=18314

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.