22_aralik_2001_endiseliyiz20 Ekim 2000’de, F tipi cezaevi sistemini protesto etmek amacıyla yüzlerce tutuklu açlık grevine girmişti. Siyasi tutukluların bir kısmı açlık grevinin 45. gününde taleplerin karşılanmaması nedeniyle ölüm orucuna başlamıştı. Devlet, 19 Aralık günü, 20 cezaevinde aynı anda operasyon başlattı. Bu operasyonlarda ağır silahlar, hala ne olduğu anlaşılamayan kimyasal yakıcı maddeler, iş makineleri, helikopterler ve gaz bombaları kullanıldı. Cezaevlerinin çatıları delinerek ve duvarları yıkılarak tutuklulara saldırıldı. Yüzlerce asker, polis, gardiyan ve özel tim ile yapılan operasyonlarda 30 kişi öldürüldü, yüzlerce kişi de ağır şekilde yaralandı.

19 Aralık’tan sonra İstanbul’da çeşitli kadın gruplarından kadınlar bir araya gelerek, kadın tutuklu ve hükümlülerle dayanışma kararı verdiler. Sürekli gelen ölüm haberleri, F tipi tecrit dolayısıyla cezaevlerindeki tutuklular için ‘Endişeliyiz’ başlığıyla eylemlere başladılar. 13 Ocak’ta üzerinde ‘Endişeliyiz’ yazan balonları uçurarak ilk eylemlerini gerçekleştiren kadınlar, daha sonra her hafta saat 13.00’da Galatasaray Postanesi’nden cezaevlerindeki kadınlara mektup atıyor ve basın açıklaması yapıyorlardı. Önceleri cezaevindeki kadın tutuklu ve hükümlülerini kast ederek “endişeliyiz” kokartlarıyla eylemlerini yapan kadınlar, sonraki eylemlerinde devlete yönelerek “öfkeliyiz” kokartlarıyla eylemlerini sürdürdüler.

Eylemlerin bir kısmı polis saldırısına uğradı. Kadınlar kimi eylemlerini yapamadan gözaltına alındılar. 22 Aralık 2001 tarihinde yapılan son eylem de gözaltıyla bitti.

Ölüm orucu ve  katliam sonucunda 122 kişi hayatını kaybetti, 500’den fazla insan sakat kaldı.

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.