İrlanda’da bir tecavüz davasında sanık avukatı, rızaya dayalı bir cinsel ilişki olduğuna kanıt olarak tecavüze uğrayan kadının “dantelli tanga” giymesini gösterdi. Avukatın iddiasına göre, dantelli tanga giymek, bir kadının biriyle buluşup seks yapmaya açık olduğunu gösteriyor. Bu savunmanın ardından kararını açıklayan jüri de tecavüz olmadığına hükmetti.

Bu kararın hemen ardından kadınlar sosyal medyada #ThisIsNotConsent (#BuRızaDeğil) hashtag’i ile iç çamaşırlarının fotoğraflarını paylaşmaya başladı.

Milletvekili Ruth Coppinger parlamentoda dantelli bir iç çamaşırı göstererek “Burada bir çift tanga göstermek utanç verici görünebilir.. sizce bir tecavüz mağduru ya da bir kadın iç çamaşırının mahkemede gösterildiği saçma manzara karşısında nasıl hisseder?” diye sordu.

Çarşamba günü sosyalist feminist grup Rosa tarafından İrlanda’nın pek çok şehrinde mağdur suçlamanın son bulması talebiyle sokak eylemleri organize edildi. Mahkemenin görüldüğü Cork şehrinde toplanan 200 kadın adliyeye yürüyerek, adliye merdivenlerine iç çamaşırı bıraktı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.