Sizin ilişkiden taleplerinizle beklentileriniz, solcu erkek sevgilinizin yüce hedeflere ulaşmadaki katkısını zedeliyor. Adam, bu yüce hedefe koşturmaya harcayacağı enerjiyi sizin nazınıza harcamak zorunda kalıyor. Yazıktır. Bırakın kendi kendine koştursun.  

Birkaç gün önce Çatlak Zemin’de çıkan “Açık ilişkilerde sınır ihlali” üzerine çok yakın iki arkadaşımla yaptığım tartışmalar esnasında, kendimi bazı fikirleri yüksek sesle savunurken buldum. O fikirleri burada toparlayacağım.

Çelişmeye mahkûm solcu erkek

Genellemelerin Allah’ını yaparak doğrudan konuya gireyim. Solcu erkek, her şeyden önce erkektir. Daha da beteri, özdüşünümlü (self-reflective) bir erkektir; daha doğrusu öyle olduğunu varsaydığımız bir erkektir. Özdüşünümlüdür, yani kendi söylediklerine ve yaptıklarına dair bir farkındalığı, şuuru vardır, bunları eleştirel bir mercekten geçirme yetkinliğine sahiptir. Tanım itibarıyla özdüşünümlü olmak bir artı iken neden “beter” dedim? Beter dedim, çünkü bu farkındalığa sahip birinin söz ve davranışlarındaki çelişki, sahip olmayan birininkinden daha ağır kabahat olur.

Daha basit bir ifadeyle solcu erkeğin kendiyle çelişmesi daha çekilmez, daha sinir bozucu olur. Daha zarar verici olur hatta. Konduramazsınız. “Ben senin iyiliğini düşünüyorum” zırvasına ikna olabilirsiniz. İşin eğlenceli yanı solcu erkek de buna ikna olur.

İnsanız sonuçta, hepimiz söylediklerimizle, yaptıklarımızla çelişiyoruz. Amerikan şiirinin öncülerinden Walt Whitman demiş, “Kendimle mi çelişiyorum? Tamam o zaman. Kendimle çelişiyorum. Haşmetliyim ben — Pek çokları var içimde.”[2] Ne ki sol ideolojinin çelişme lüksü yoktur. Pek çoklarını içine katarken mantık hatasına mahal vermemelidir. Solcu erkek ise insan kontenjanından çelişecektir. Hele iş kadınlarla ilişkilerine geldiğinde, çelişmenin Ferrari’sini satın almakta hiç tereddüt etmeyecektir. Kaç kez bu arabayla yanında başka bir kadınla yanınızdan geçtiğine tanık olmuşsunuzdur kim bilir, deyip Cosmopolitan dergisi tadındaki metaforik dilimi devam ettirmiş bulunayım. Zira bu adamlarla Cosmopolitan’ın basitleştirici, burjuva salaklığında tavsiyelerinin ötesinde bir ilişki yaşadığınız illüzyonu, bir zahmet kırılsın.

Sol erkektir

Buradan solcu feminizmin[3] açmazına geliyoruz. Liberal burjuva feminizm ne kadar eksikse, sol feminizm de o kadar şuursuzdur. Hani Twitter’da topa tutulan arkadaş demiş ya, “Feminizmin güçlü yanı söylem eleştirisinde konuşan öznenin rolünü görmesiydi. Şimdi sadece konuşan özneyi gördüğü ve kendi tarikatı dışında her tür diyalogu olanaksız kıldığı için, güçlü yanı en büyük zayıflığına dönüştü.”[4] Feminizmle seyrelmiş layt sola karşılık, adam gibi adam fallus solunun en güçlü yanlarından biri, konuşan öznenin rolünü göz ardı etmesidir. Tabii ki göz ardı edecektir çünkü sol erkektir, reel dünyadaki liderlerinin çoğu erkektir, söylem dili erkektir, kutsal kitapların dili nasıl erilse solun kutsal kitabının dili de erildir. Solun erkek, dilinin de eril olması, tarihsel bağlamda makul bir durumdur. Cinsiyet meselesi, sola her zaman ayak bağı olmuştur; merkezine aldığı mücadele cinsiyet meselesine dayanmadığı gibi, bu mesele yüzünden ivme kaybeder.

İlişki düzeyindeyse, sizin ilişkiden taleplerinizle beklentileriniz; solcu erkek sevgilinizin yüce hedeflere ulaşmadaki katkısını zedeliyor. Adam, bu yüce hedefe koşturmaya harcayacağı enerjiyi sizin nazınıza harcamak zorunda kalıyor. Yazıktır. Bırakın kendi kendine koştursun. Kahramanca hisler yaşayıp sevinsin. Solcu erkeğin sol kahramanlığı yanında solcu kadınla sevgililik müessesesi ne ki? Solcu erkek sevgiline “yardım ve yataklık” ettin diye -zaten senin solculuğun da solcu erkek sevgilinin solculuğu yanında anca bu kadar olur zira sağda olduğu gibi solda da ikinci cinssin- karakolda, hapishanede fiziksel ve cinsel şiddet mi gördün, salla gitsin.

“Solcu erkek değil derdiniz, sol. İdeolojinizin karikatürlüğünü gizlemek için beceriksizce çizilmiş karikatürlere sığınıyorsunuz.”[5] Aynı arkadaş, kendine verip veriştiren feminist kadınlara yanıtında, hem çok doğru bir şeye işaret etmiş hem de sözde ufak ama kabahati büyük bir hataya düşmüş. Doğru: Kadınlar, sizin derdiniz sol. Aa, affedersiniz, ikinci doğru: Kadınlar, beceriksizce çizilmiş karikatürlere sığınıyorsunuz. Büyük kabahat: O karikatürü beceriksizce çizen, solcu erkeğin kendisidir. Kadınlar, “sol = solcu erkek” denklemini göremiyorsunuz; sizin bunu görememenizi anlayabilirim, feminizmle solu bağdaştırma üzerine ciddi kafa yoranlarınız, değerli metinler üretenleriniz var, evet, kesinlikle değerli. Ama solcu erkeklerin bunu görememesi, bu büyük özdüşünüm kaybı, hatta özdüşünüm reddi – işte bu büyük bir kabahat… Doğru: Feministlerin sığındığı beceriksiz karikatürler, solcu erkeğin çizdiği karikatürün aynısıdır, solun karikatürüdür, solun gerçeğidir.

Müttefik olarak görülebilir

Penis olduğunu idrak edemeyen (kendini cinsiyetsiz değil, fallus zanneden anlamında, ah solcu feministler ah) bir solun sizden hep bir tık daha mutlak olan temsilcilerini arzuluyor musunuz? Sol ne kadar mantığa takıksa, arzu da o kadar mantıkla alay eder bir işleyişte seyrediyor. Solcu erkeği arzuluyorsanız, o sizin bileceğiniz iş. Faydalanın. Birlikte güzel sohbetler ediliyor, dünyanın daha iyi bir yer olmasına dair güzel kurgular inşa ediliyor, geleceğe dair ümitle doluyorum, diyorsanız yine sizin bileceğiniz iş. Kişisel olarak zenginleşiyorsanız ne mutlu.

Yine de tavsiyem, solcu erkekle entelektüellik ve sevgililik işlerini birbirine karıştırmamanız yönünde. Bu konuda seküler olun. Daha az sinirlenirsiniz. Sonuçta bu adamların da üzerinde hiçbir kontrol uygulayamadıkları bir arzu dünyaları var. Kontrol edilemeyen arzu dünyası derken kastım, pedofili gibi karşı tarafın rızasının olmayacağı durumlar değil, rızası olabilecek potansiyel partner durumları. Sizden daha az entelektüel ama daha güzel ve ateşli bir kadın, mesela.

Bu çiğ ifadeleri yine bilerek kullanıyorum. Ama aynı şey sizin için de geçerli. Cinsel fantezilerinizin gerçek hayatta gerçekleştiğini düşünün. Çoğundan fantezi kurarkenki zevkin binde birini dahi alamayabilirsiniz. Arzu sınıf, ırk, ideoloji falan da tanımaz. Güç dengelerinin sizin zihninizde de altüst olduğu bir bölge burası. Solculuk, tam da gücün tek elden istismarını dert ediniyorken, aynı şey, sevgilinizle oynadığınız ilişkinin en değerli taşı olabilir. Tenekeden festival küpelerinizi çıkarın.

Şahsen ben, fikir bazında iyi anlaştığım, çok verimli tartışmalar yürüttüğüm bazı insanları müttefik olarak görüyorum. Tabii aralarında solcu erkekler de var. Fikir müttefikleriyiz. Dünya düzenine bakış açımız benziyor. Bilgilerimiz, görülerimiz, değerlendirmelerimiz birbirimizi zenginleştiriyor. Ama hayır, solcu erkekle aynı gemide değilim.

Batmak için nasıl da can atıyorlar. Şarkı söylemeyi kesin, yazıktır, kahraman olacaklar daha.

“KOBİ” modeli

Beyaz yakalı ortamlarda çalışanı motive etmeye yönelik aptal saptal kısaltmalar vardır ya, onlardan birini de ben yaratayım: küçük ve orta büyüklükte ilişkiler. Sol camiadan değil, sol olmayan camiadan erkeklerle KOBİ modelini öneriyorum. Çok ilginç deneyimler sizi bekliyor. Farklı bir dünyayla, farklı bir dille karşılaşacaksınız. İnanın, zenginleştirecek. Sizleri mobilite çapları kadınlarınkinden geniş olan erkek mekânlarına yakınlaştıracak, hani edebi eserlerden, filmlerden bildiğiniz yerlere, hani şu solcu erkekle anca muhabbetini yapabileceğiniz, rehavet ortamında kinik kinik sırıttırmaktan başka halta yaramayan o muhabbetlerdeki erkeklerin yerlerine. Salt dışarıdan dalgasını geçip de gerçekte içine hiç girmediğiniz kimi saçma, gülünç diyaloglar hem eğlendirecek, hem çok şey öğretecek, ne de olsa entelektüel duyarlılığınız bir yere kaçmadı.

Şaşırmayacağınızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Şaşırtacaklar.

En önemlisi de solcu erkeğin yaşattığı hezimeti yaşatmayacaklar. Çelişkileri, solcu erkeğinki kadar zararlı, sakil, gıcık olmayacak. Sürüncemede mağduriyet devri bitti. Olur da solcu erkeğin de düşmeyi çok sevdiği “kalbini kırdığım kadınların hepsinden özür diliyorum” komedyası oynanıverirse önünüzde, kahkahanızı atıp geçeceksiniz.

Son söz

Yazıda mantık hataları var. Solcu “cis-feminist” erkekler, hadi başlayın safsatalarımı bulmaya.

Safsata spoiler: “Sol” ile “solcu erkeği” birbirinin yerini doldurur şekilde kullandım. Totoloji motoloji, hadi.

[1] Bazı arkadaşlar “imkânsız” sıfatını, zaten imkânsızlığını bildiğimiz şeyler için fuzuli yere kullanıyorlar, kitap başlığına falan koyuyorlar. Gerçi solcu erkek sevgilinin imkânsızlığı da yeterince açık.

[2] İngilizcesi aklıma gelmişti. İnternetten bu çeviriyi buldum ama uzun uğraşılar sonunda kimin yaptığından emin olamadım. Çevirmenin eline sağlık.

[3] “Solcu feminizm”den genel olarak kastım, “başarılı kadın” gibi indirgemeci, dışlayıcı örneklere odaklanmayı seven, sınıf farkındalığını öteleyen “liberal feminizm”e karşılık, liberal yaklaşımın tuzaklarına düşmeyen, sınıf meselesinin sorunların merkezinde yer aldığının bilincinde olan bir feminizm.

[4] https://twitter.com/yazilama/status/1200486554076155909

[5] https://twitter.com/yazilama/status/1199914604115222528

1 Yorum

 1. Solcu, hemde sovyetik taş fırın solcusu biri olarak “solcu erkek” eleştirinizi tam olarak anlayamamakla birlikte kadınlara verdiğiniz öneriyi son derece doğru buluyorum.
  Sabahtan akşama kadar sıgara içen, kendine bakmayan, spor yapmayan, alkolik solcu erkekler yerine spor yapan, kendine bakan, taş gibi adamlar dolu etrafta. Solcu erkekleri bir şeye dönüştürme çabasına girmektense neden başkalarıyla ilişki yaşamaz ki feminist kadınlarımız?
  İlla hayatı, mücadeleyi paylaşmak şart mı? Sonuçta hepimiz mevcut toplumun ürünleriyiz.
  İlişkileri bu denli hayatın merkezinde tutmak yerine, hepimizin sonuçta bu çarpıklıkların ürünü olduğunu kabullenip ilişkilerimiz ve gündelik hayatımız ile mücadelesini verdiğimiz hayat arasındaki çelişkileri kabullenip yola devam etmek bence çok daha anlamlıdır.
  Dahası yav lütfen biraz olsun çuvaldızı da kendinize batırsanız olmaz mı?
  Sadece solcu erkekler mi hödük?

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.