14 Şubat sevgililer günü: kadınlara sevgi ve methiyeler dizilip, hediyeler sere serpe verildiğinde  şiddetin, kadın cinayetinin, eşitsizliğin unutturulabileceği sanısını temsil eden günlerden. Bunun bir de ‘anneler günü’ versiyonu var. Alışveriş merkezlerinin dört gözle beklediği bu kâr etme gününde aşk, sevgi sözcükleri hediye paketlerinin üzerini kapatabilse de, kadınlara karşı ayrımcılığın, şiddetin, gündelik hayatımızda kadınlar olarak yaşadığımız sıkıştırılmışlık hissinin üzerini kapatamıyor. Hâl böyleyken, bir de üstelik aşk, şiddeti ve eşitsizliği unutturarak para kazanmanın aracı olmuşken, onun adı ‘heteroseksist aşk’ olacaktır –ki onu da feministler, kadınlar  protesto etmesin de kim etsin?

Çatlak Zemin’in Tarihimizden başlığı altında bir “14 Şubat Özel” yapalım ve kısa tarihimizdeki 14 Şubat’lara gidelim. Ancak öncesinde, 14 Şubat Salı günü yapılacak eylemin çağrısını paylaşalım:


14 Şubat’ta sokaktayız: Aşkın kanununu yazıyoruz yeniden!
Kadınlar Birlikte Güçlü , kadınları 14 Şubat’ta Beşiktaş’a çağırıyor.
YER: Beşiktaş, Hakan Pastanesi’nin Yanı
SAAT: 19.30

14 ŞUBAT 2010: ERKEKLERİN SEVGİSİ HER GÜN 3 KADIN ÖLDÜRÜYOR

İstanbul Feminist Kolektif, 14 Şubat Sevgililer gününde, “Erkeklerin sevgisi her gün 3 kadın öldürüyor” yazılı pankart açtı. Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Medyanı’na yapılan yürüyüşte, erkek şiddetine karşı ses çıkarıldı.

Sloganlar: Erkeklerin sevgisi her gün 3 kadın öldürüyor; Erkek vuruyor, devlet koruyor; Yasalar katil erkekleri koruyor; Yaşasın feminist mücadelemiz; Katilim yatağımda; Münferit değil, sistematik erkek şiddeti; Öldüren sevgi istemiyoruz.


14 ŞUBAT 2011: NE GÜL AL NE CAN AL

Adana Kadın Platformu, 14 Şubat 2011’de “Ne gül al ne can al” yazılı pankart ile Adana’da yürüyüş düzenledi.

Sloganlar: Öldüren sevgi istemiyoruz; Erkek Egemen Aşkı Kabullenmiyoruz.


14 ŞUBAT 2011: HEDİYE YERİNE ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ

İzmir’de Feminist-İz, 14 Şubat 2011’de, “Hediye değil özgürlük istiyoruz” dedi.

Basın açıklamasından: “Türkiye’nin her yerinde her yaş, meslek ve statüden erkeklerin kadınlara fiziksel, psikolojik, cinsel, ekonomik ve duygusal şiddet uyguladığını yakınlarımızdan, kapı komşumuzdan, kendimizden biliyorken, ‘sevgililer günü’nü olağan bir biçimde kutlayabilir ve sıradan hediyeler verebilir miyiz?”

Sloganlar: Sevgililer gününde hediye değil, özgürlük istiyoruz; Katili mağdurlaştırmaya, kadın cinayetlerini meşrulaştırmaya son; Kadın taciz diyorsa tacizdir; Hayır hayır demektir; Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir; Namus, aşk bahanesi, hepsi kadın cinayeti.


14 ŞUBAT 2012: HANGİ HEDİYE ERKEK ŞİDDETİNİ UNUTTURABİLİR?

İstanbul Feminist Kolektif, Beyoğlu’nda Demirören AVM’nin önünde eylem yaptı.

Basın açıklamasından:

“Biz kadınlar heteroseksist dünyanın erkek egemen aşkına karşı çıkıyoruz. Aşk ve sevgi bahanesiyle, baskı ve şiddetle iç içe yaşarken, hangi hediye bunları unutturabilir? ‘Kendisinden ayrılmak istedi’ diye, sevgililik teklifini reddetti diye günde 3 kadının öldürüldüğü, taciz ve tecavüz, kadın cinayeti davalarında “Seviyordum öldürdüm,” diye savunma yapan erkeklere haksız tahrik indirimi uygulanan bu topraklarda; aslında sevginin değil, alışveriş çılgınlığının günü olan 14 Şubat’ı yani sevgililer gününü kutlamıyoruz. Şiddetin gerekçesinin sevgi olduğunu kabul etmiyoruz.”

14 ŞUBAT 2013: FEMİNİSTLERDEN SEVGİLİLER GÜNÜ HEDİYESİ

İstanbul Feminist Kolektif, kadın dayanışmasını güçlendirmek için  Cevahir AVM önünde kadınlara üzerinde feminalar olan küçük karton kutularda kürtaj broşürü, mor iğne, mor iğne metni, üzerinde “Alt tarafı bir elma yedik beraber” ve “Al aşkını ver hayatımı” yazan rozetler hediye etti.

Basın açıklamasından: “Kim sağ çıkmış ki büyük aşk masallarından: Kara sevda, büyük aşk, ölümüne sevda, çılgın aşık, gözü dönmüş aşık… Bu sözcükler, büyük aşk masallarından çok kadın cinayetlerinin geçtiği gazete haberlerini hatırlatıyor bizlere. Rakamlar serttir, ölümün sıcaklığını yansıtmaz. Ama etrafımızdaki 18 kadını düşündüğümüzde, gazetelere yansıyan hali ile, sadece Ocak ayında erkekler tarafından 18 kadının öldürülmesinin ne anlama geldiğini bir nebze olsun anlayabiliriz belki. Muhtemelen katiller de bir zaman hepsine, çok sevildiklerini söylemişti.”

 

Sloganlar: İşsiz olduğu için mi bu kadar öfkeli? Bahane!; Beni kıskandığı için mi çalışmamı istemiyor? Yalan!; Kutsal şiddet yuvası, Beyaz atlı prens, boşuna gelme.

14 ŞUBAT 2013: TEMSİLİ SLOGAN: “AŞK AŞK HÜRRİYET, UZAK OLSUN NEFRET”

Bir sevgililer günü eylemi de Peru, Lİma’da LGBTİ’den: Peru’da polis, Sevgililer Günü dolayısıyla öpüşme eylemi yapan homofobi ve transfobi karşıtlarına saldırdı.

 

14 ŞUBAT 2014: 14 ŞUBAT’I KUTLAMIYORUM, ÇÜNKÜ 14 YAŞINDA BİNLERCE ANNE VAR

İzmir Feminist Kolektif’in eyleminden: 14 Şubat’ta sermaye kazanıyor, aşk değil; Hediye değil özgürlük; Özgürce sev, parasız sev; 14 Şubat’ı kutlamıyorum çünkü 14 yaşında binlerce anne var. Erkeklerin bahanesi hep aynı: “Aşıktım, seviyorum, boşanmak istedi, namusumu temizledim.” Şimdi bugün 14 Şubat. Sahte sevgi gösterilerini, demet demet çiçekleri, hediyeleri, hiçbirini istemiyoruz. Biz kadınlar özgürlük istiyoruz. Bugün kazanan sevgi değil sadece sermaye. 14 Şubat’ı kutlamıyor, protesto ediyoruz.”

Sloganlar: Kadın cinayetlerine karşı ses çıkart; Tek taş yüzüğe karşı ses çıkart; Eşitlik yoksa aşk da yok; Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa; Öldüren sevgi istemiyoruz; Gül demetlerine karşı ses çıkart; Erkeklerin sevgi anlayışı kadınlara erkek şiddeti olarak geri dönüyor.


14 ŞUBAT 2016: AŞKIN CİNSİYETİ YOKTUR

Lezbiyen Biseksüel Feministler, 14 Şubat 2016’da, Kadıköy’de “Aşkın Cinsiyeti Yoktur” temalı broşürler dağıttı. Aşkın yalnızca heteroseksüellere ait olmadığını vurgulayan broşürde, “Aşk Ne 14 Şubat’a Ne Cinsiyete Sığar” diyen Lezbiyen Biseksüel Feministler, hazırladıkları broşürleri kalabalık Bahariye Caddesi’nden geçen kadınlara dağıttı.

Lezbifem hazırladığı broşürde 14 Şubat’ı Kutlama ‘Gerekliliğinin’ 5 Nedeni başlığının altında, erkek şiddeti, kadınların görünmez emeği, duygusal şiddet gibi noktalara dikkat çekti: “Patron çıldırdı. Bir buket gül alana 364 gün ütü bedava”, “Erkeklerin sevgisi her gün en az üç kadını öldürürken, hiç değilse 14 Şubat’ta öldürülmeyeceğiz. Kafa rahat”, “Eşcinseller Onur Yürüyüşü’nü bayraklı, renkli menkli, çalgılı çengili kutluyorsa, tabii ki biz de 14 Şubat’ımızı 2 gülle, 3 balonla kutlayacağız. Bir gün değil, her gün kutlayın.”

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.