Uzun bir süredir dans dünyasına yöneltilen önemli bir eleştiri var: dünyaca ünlü dans festivallerinin ve sahnelerinin programlarında kadın koreografların işlerine çok az yer veriliyor oluşu.[1] Oysa çağdaş dans denilince aklıma gelen öncü isimlerin büyük bir kısmı kadın ve Anne Teresa De Keersmaeker bunlardan birisi.

De Keersmaeker’in en ünlü eseri henüz 22 yaşındayken yarattığı Rosas danst Rosas (Rosas Rosas’ı dans ediyor) isimli gösteri. İlk olarak 1983’te sergilenen ve uluslararası dans klasiklerinden biri sayılan bu gösteride, koreografın erken dönem işlerinin çoğunda olduğu gibi sadece kadın dansçılar var. Rosas danst Rosas’ın en bilindik sahnesi şüphesiz gösterinin ikinci kısmına denk gelen sandalyeli bölüm. Bu meşhur sahneyi Thierry De Mey’in 1997 tarihinde Leuven’deki bir mimarlık okulunda çektiği filmden tanıyoruz.

De Keersmaeker yakın zamanda yaptığı çağrıyla[2] sosyal izolasyon günlerinde herkesi gösterinin kendi versiyonunu yaratmaya davet etti. “İhtiyacınız olan tek şey kendiniz ve bir sandalye,” deniyor bu çağrıda. Re:Rosas projesinin internet sitesinde bulabileceğiniz üç kısa videoda Anne Teresa De Keersmaeker ve Samatha van Wissen hareketleri ve bu hareketlerle oluşturulabilecek dizilimleri adım adım açıklıyor. Oldukça açıklayıcı olan bu videoları İngilizcesi zayıf olanlar da kolayca takip edebilir.

Sitedeki açıklamalardan da anlaşılabileceği üzere Rosas Danst Rosas A’dan F’ye harflerle adlandırılmış altı hareketten ve duraklamalardan oluşuyor. Dansı bir dil olarak düşünelim, bu hareketlerden her biri de istediğiniz şekilde sıraya dizebileceğiniz cümleler. Bu cümleleri dilediğiniz gibi sıralayıp eserinizi oluşturabilir ve aynı site üzerinden tüm dünyayla paylaşabilirsiniz. Sitede dünyanın her yerinden gönderilmiş yüzlerce video var.[3] Milyonların online derslerle yoga yapmaya başladığı bu günlerde, evde biraz hareket etmek isteyen ama yogayla yıldızı asla barışamayan kişiler için Re:Rosas projesi güzel bir alternatif olabilir diye düşündüm. De Keersmaeker’ın yarattığı dans evreni hoşunuza giderse, başka eserleri bu sayfada bulabilirsiniz.

[1] Örneğin İngiliz dans sahnesindeki cinsiyetçiliği ele alan bir yazı.

[2] https://www.rosas.be/en/news/814-dance-in-times-of-isolation

[3] https://www.rosasdanstrosas.be/en-videos/

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.