İstanbul’da 23 Eylül’de sahnelenmeye başlayan Afet&Diana 17 Ekim’de Moda Sahnesi’nde, 21 Ekim’de Sahne Kadir Has’ta, 24 Ekim’de Cihangir Atölye Sahnesi’nde olacak, kaçırmayın!

Afet&Diana, iki kadın oyuncunun sahne aldığı Türkiye ve Almanya ortak yapımı çok dilli bir tiyatro oyunu. Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu / BGST Tiyatro ve Theater Tri-bühne ortak yapımı olarak dünya prömiyerini Stuttgart’ta, Türkiye prömiyerini ise 4. Bergama Tiyatro Festivali kapsamında 12 Ağustos’ta gerçekleştirmiş.

Oyun iki kadının bir plastik atık çöplüğünde karşılaşması üzerine kurulu. Afet kendi kendini çöpe atmış, Diana ise birileri tarafından çöpe atılmış. Ne var ki uygarlığın çöplüğü kadın dayanışmasının yeşermesi için en elverişli ortamlardan biri olabiliyor…

Afet karakterini oynayan Aysel Yıldırım, oyunun tasarımı ve rejisinde de yer almış. Diana karakterini ise Neslihan Arol oynuyor. Oyunda bir de üçüncü olarak, hayatlarımızdaki yerini giderek sağlamlaştıran akıllı telefondan yükselen yapay zeka LIP var. Seslendirmeleri Başak Doğan ve Silvia Passera, koreografiyi Banu Açıkdeniz yapmış. Aynı dili konuşmasa da, farklı acılar da çekse, kadınların kendi manifestosunu çöplükte bile olsa yazabileceğine, hep birlikte bizi bir kez daha inandırıyorlar.

Oyunun yazarı Sevilay Saral’ı daha önceki kadın oyunlarından tanıyor olabilirsiniz: Bir Kadın Uyanıyor, Otobüs, pandemi döneminde online yayınladıkları Her Güne Bir Vaka gibi. Her biri, umudu ve coşkuyu öne çıkaran keşke daha fazla kadın bu oyunları izlese dediğimiz, kolektif feminist tiyatronun iyi örnekleri.

Tüm oyun ekibinin emeklerine sağlık!

İstanbul’da 23 Eylül’de sahnelenmeye başlayan Afet&Diana 17 Ekim’de Moda Sahnesi’nde, 21 Ekim’de Sahne Kadir Has’ta, 24 Ekim’de Cihangir Atölye Sahnesi’nde olacak, kaçırmayın!

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.