Gerçek hayat sanki giderek daha fantastik oluyor, bazen size de öyle gelmiyor mu? Bazı öyküler, romanlar böyle zamanlarda gerçek hayattan daha gerçekçi gelebiliyor. Feminist yazarlara ait 28 kısa öykünün derlendiği bir kitap bugünlerde sizin de hoşunuza gidebilir. Gerçekçi olup imkansızı isteyen bir feminist spekülatif kurgu antolojisi: Devrimin Kardeşleri. Öykülerin yazıldığı tarihler 1960’lardan günümüze uzanıyor. Çoğu bilimkurgu ve fantezi türünde prestijli Tiptree ödülü gibi, genellikle birkaç ödül birden almış. Kronolojik bir sıralama yerine, öyküler arasındaki karşılıklı etkileşimi dikkate alan bir düzenleme tercih edilmiş. Sayfaların feminist kurgu alanında bir keşif gezisi başlatması, eğlendirmesi, zorlaması, zenginleştirmesi ve elbette yeni ufuklar açması murat edilmiş. Antolojide yer alan bazı öykülerin isimleri şöyle: Köpekbalığı Adası Anneleri, Memeden Hikayeler, Omurgasızlar Aleminde Aşk ve Seks, Kendini Gezegen Sanan Kadın, Teyzeler. Yazarlardan tanıdık olabilecek bazı isimler ise; Ursula K. Le Guin, Joanna Russ, James Tiptree, Jr.

Bir eve dönüş hikayesi olarak antolojiye uygun bir son oluşturduğu düşünülen Deniz Kenarındaki Ev (Elisabeth Vonarburg, 1985) isimli öyküden tadımlık birkaç satır:

“İşte kavgaya başlıyoruz. Gerçek olamaz, rüya görüyorum; on beş yıl ve sanki geçen hafta evi terk etmişim gibi. (…)

Sakinleşiyorum. Aniden, bir yerde, bir eşiği aşıyorum ve vardığım yerde güvensiz bir biçimde soğukkanlıyım. Taiko* bu. Bir tanrıça değil, bir canavar değil. Yalnızca kendine göre dünyasını kurmuş bir kadın, kısıtlamalarıyla, iyi niyetiyle, bihaberliğiyle. (…)

Görünüşe bakılırsa o da aynı sırada kendi eşiğini aşmıştı. (…) Neden beni aramadın, seni inatçı katır?

Şu an ayıplanıp suçlanan benim, bundan ötesi olabilir mi? Gözlerimi dikmiş, kalpsizce ona bakıyorum. Ve birdenbire çok fazla geliyor. Kahkahayı basıyorum. O da aynı şekilde.

Hâlâ aynıyız, onca zamandan sonra.”

* Taiko, bir hanımefendi olan kahramanın, annesidir.

 

Künye: Devrimin Kardeşleri: Feminist Spekülatif Kurgu Antolojisi, Derleyen: Ann & Jeff Vandermeer, Kolektif Kitap, 2016.

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.