Aleyna gayet güzel söylüyor, klip de oldukça kendine özgü ve her zamanki masum/tekinsiz ikileminde bir anlatıya sahip. Bu muğlaklık muhtemelen kadın düşmanlarını delirtiyor.

Illüstrasyon: Elif Varol Ergen

Bir kadın popüler kültürde parladı mı, hemen kurulur kadın düşmanları cephelere ve yağdırmaya başlarlar. Bu konuda en çok hedef gösterilenler ise müzisyen kadınlar olur. Ya sesi iğrençtir, ya selülitlerine rağmen mini etek giymiştir sahnede, ya “Kezban”dır ya da kaltak olduğu için kesin prodüktörüne “vermiştir”. Sonradan bozmuştur, mental sağlığı yerinde değildir, kafası güzel çekilen videoları çocuklara kötü örnek oluyordur belki de. O koca memelerine sütyen giymez ya da memeleri yoktur. Erkek müzisyenler ise çapkın, serseri, efendi, vurdumduymaz; hadi yiğidi öldürelim hakkını yemeyelim, bazen de itici olurlar. Adamların utandırılmak için oldukça çaba harcamaları gerekir. Ancak görünen genç bir kadınsa ve ondan beklenen rolleri oynamıyor da, yoluna bakıyorsa, hele bunu yaparken ince bir psikopatlıkla içleri gıcıklıyorsa eyvahlar olsun. Kanalıma hoşgeldiniz! Kızımız onların kurallarına göre oynamadığı için ne diyeceklerini şaşırmış bir güruh var ortada.

Yeteneğini pop kültürü dahilinde gürül gürül kullanan başarılı bir müzisyen Aleyna Tilki. Nereye isterse oraya gidiyor, kah masum kah tekinsiz görünüyor. En güzeli de, ona kurulan tuzağa düşmüyor ya, bu güruhun aklı almıyor olan biteni. Kadınları birbiriyle karşılaştırıp münakaşaya sokmaya çalışan, bu sayede sürekli kendine malzeme kazanan dedikoducu medyanın sorularına kendine has bir umursamazlık, sakinlik hatta neşeyle cevap veriyor. Aikido yapıyor sanki, onlarla onların beklediği gibi oynamıyor, bu yüzden darbe almıyor.

Aleyna’nın kandırılamaz, ikna edilemez ve öngörülemez duruşunun üzerine kendine özgü şımarıklığı ekleniyor. Bütün bunlar kliplerine de yansıttığı acayipliklerle harmanlanınca karşımıza Harley Quinn ve Villanelle’in ete kemiğe bürünmüş hali gibi bir kadın çıkıyor. Aldığı “dislike” sayısı ile gündem olan bir şarkısına yazılan yorumları okuyunca bir müzisyen olarak şaşırdım bir kadın olarak ise hiç şaşırmadım. Şarkı muhtemelen az çok pop müzik bilgisi olan bir kulak için gayet iyi duyuluyor, Aleyna gayet güzel söylüyor, klip de oldukça kendine özgü ve her zamanki masum/tekinsiz ikileminde bir anlatıya sahip. Bu muğlaklık muhtemelen kadın düşmanlarını delirtiyor.

Bu kadar düşmanca ve nefret dolu bir güruhun bir korkaklar çetesi olduğunu söyleyebilirim. Her mecrada böyle ya bu! Kontrol altına alamadıkları kadınlardan korkan, ardından onları aşağılayan, özgüvenlerini yok etmeye onları delirtmeye çalışan insanların çoğunlukta olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Ehlileştiremedikleri, kategorize edemedikleri, burnunun dikine giden kadınlar karşısında kuduruyor bu güruh. Kadının yaptığı işi, kah bedenini, kah cinsel kimliğini kah geçmiş deneyimlerini kullanarak değersizleştirmeye çalışıyorlar. Ama yerler mi canım? Nazan’dan Umay’a, Yıldız’dan Özlem’e, Nil’den Yasemin’e ve Kalben’e bu kadınlar ezici toplumsal beklentilere boyun eğmedi, eğmeyecek, eğmeyeceğiz! Bikbikçiler bunu akllarına soksunlar bir kere. Oraya buraya çekiştirmeye çalıştıklarıyla kalacaklar, elleri kolları yorulacak, boş boş, aval aval bakacaklar. Günün sonunda o şarkılar bir yerlerde birilerine güç vermeye devam edecek, bu kadınlar akıllarda kalacak. Ancak ne yazık ki o toksik, ucuz kadın düşmanı kültürün köpükleri Aleyna’nın küvetinden kanalizasyona doğru süzülmekten başka bir işe yaramayacak. ¯\_(ツ)_/¯

Bacılarıma not: Bir kadın olarak çalışmanın ve üretmenin zorluklarını biliyoruz. Birbirimizi düşürmeyelim, birbirimize köstek olmayalım. Bankada, hastanede, sokakta, markette, sahnede, plazada, evde üzerimize yapışmış balçıklarla mücadele ediyoruz hepimiz. Emeğimiz hiç ediliyor, sürekli değersiz hissettiriliyoruz. Bunun acısını bir başkasına aynı balçığı sıvamaya çalışarak çıkaramayız. Bu lafı kullanacağımı düşünmezdim ama sahiden de aynı gemideyiz ve birbirimize omuz vermeden, birlikte kürek çekmeden nereye varabiliriz ki?

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.