7 Mart 1986: Feministlerden ilk kampanya; ‘CEDAW uygulansın’ kampanyasında imzalar TBMM’ye verildi

0
1017

Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (The Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women – CEDAW), Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 18 Aralık 1979’da kabul edilmiş, Türkiye ise sözleşmeyi 1985’te imzalamıştı. Şirin Tekeli’nin önerisiyle harekete geçen feministler, anayasada, yasalarda ve uygulamada sözleşmeye uygun değişikliklerin yapılması talebiyle dilekçe kampanyası başlattılar.

Dilekçe elden ele ulaştırıldı ve yaklaşık 3000 kadının imzasıyla 7 Mart 1986’da TBMM’ye verildi. 12 Eylül koşullarının sürdüğü, Aydınlar Dilekçesi davasının devam ettiği bir dönemde yürütülen bu kampanya, feminizmin daha fazla kadına ulaşmasını sağladı ve meşruiyetini arttırdı. Sonrasında gelen kampanyalar ve eylemler için ön açıcı oldu.

Dilekçede yer alan taleplerden bazıları şöyleydi:

– Medeni Kanun’un, kadınları kocalarına tabi olmaktan çıkararak ailenin sorumluluğuna eşit katılabilen eşler konumuna getirilecek biçimde yeniden düzenlenmesi,

– Çalışma hakkından kadınların tam ve eşit olarak yararlanmalarını önleyen uygulamalara son verilmesi,

– Kırsal kesimde kadınların çalışmalarının karşılığını tam olarak alabilmeleri ve sosyal güvenlikten yararlandırılmaları,

– Ev dışında çalışmak isteyen kadınların çocuklarını bırakabilecekleri kreşlerin tüm işyerlerinde kurulmalarını mümkün kılacak yasal düzenlemelerin yapılması.

http://www.5harfliler.com/sirin-tekeli-ile-soylesi-kari-kuvvetlerinden-feminist-harekete/

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.