İstanbul’da, Pazartesi dergisi çevresinden feministler, AKP İstanbul İl Kadın Kolları’nın düzenlediği 1. Kadın Şûrası’na “bir ziyaret” gerçekleştirdi.

Yirmi kadar feminist kadın, AKP’ye ve AKP’lilere ilişkin sözlerini duyurmak için şuranın bir bölümüne katıldılar. Şûra’nın açılış ve kapanış konuşmalarını Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Güldal Akşit yapacaktı. Açılış sonrası şûraya katılan kadınlar Güldal Akşit’n kapanış konuşması öncesi kürsüye yöneldi. Bir feminist kadın Şura’yla ilgili düşüncelerini söylemek üzere söz istedi. Bu arada üzerinde “Muhafazakârlık Kadına Karşı Erkeğin Yanında Feministler” yazan pankartı açmak istedi. Ancak güvenlik görevlileri kadınları engellemeye çalıştı. Buna rağmen feminist kadınlar kısa bir süre de olsa pankartı açmayı başardılar. Polisler pankarta el koydu. Salon içinden feministlere söz verilmesini destekleyenler olsa da sonuçta feministlerin konuşması engellendi. Dolayısıyla bir açıklama da yapılamadı.

Pazartesi dergisi Nisan 2004 Sayı 89’da “Feministlerin AKP icraatı” başlıklı yazısında Başak, yapılamayan açıklamanın içeriğiyle ilgili şöyle yazdı:

“AKP’nin kadına yönelik politikalarının ne olduğunu, Medeni Kanun ve TCK taslağındaki değişikliklere aldığı tavırda, yerel seçimlerde kadın aday göstermemesinde, kürtaj konusunda savurduğu tehditlerde, Güldal Akşit’in Güldünya’nın öldürülmesinden sonra sarf ettiği sığınak ihtiyacının olmadığı ve Güldünya’nın bebeğinin ailesine geri verilmesi konusundaki meşum tavrında gördüğümüzü söyleyecektik. AKP’nin muhafazakârlığının kadınları eve kapatıp erkeklerin emrine vermek olduğuydu diyeceğimiz. Ne yani yalan mı?” Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.