12 Nisan 1951 tarihinde Türk Kadınlar Birliği, Türk kadınlarının sosyal, yasal ve siyasal eşitlik haklarını korumak için bizzat yetkili olduklarını anlatmak amacıyla bir toplantı düzenledi. Toplantıda öncelikle kadınların haklarını kullanmaya yetkili olduğu vurgulandı ve bunun karşısında yer alanlar protesto edildi. Toplantı boyunca çalışan kadınların sorunları,  şer’i hükümlerle kadınlara dayatılan yaşam biçimleri ve çok eşlilik üzerinde duruldu. Ayrıca toplantıda Medeni Kanun’da yer alan “aile reisinin erkek olması” ve “kadınların evlenince kocasının soyadını alması” maddeleri de eleştirildi. Eşitlik için bu maddelerin değişmesi gerektiği vurgulandı.

Türk Kadınlar Birliği’nin yayın organı Kadın Gazetesi’nin 29 Aralık 1951 tarihli sayısındaki bir yazıda da erkeğin aile reisi olması ve kadınların evlenince erkeğin soyadını alması eleştiriliyordu. Yazı, “Kadın erkek birleşmesinde hürriyetlerde eşitlik esası göz önüne alınarak, aile reisi ve soyadı üzerinde önceden mutabakat sağlamak, kurulacak cemiyetin devamı ve düzeni bakımından en doğru yoldur,” cümlesiyle bitiyordu.

http://www.turkkadinlarbirligi.org/view/userfile/tkb.pdf8fdd4ca37b.pdf

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.