10_12_dky

Dünya Kadın Yürüyüşü Türkiye Bileşenleri, dünyadaki birçok ülke ile eş zamanlı olarak “Eşitlik, Adalet, Özgürlük, Dayanışma ve Barış için yürüyoruz” şiarıyla Sakarya caddesinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Dünya Kadın Yürüyüşü aktivistleri 2012 yılında, İnsan Hakları Günü olan 10 Aralık’ta öğlen 12.00 ile 13.00 arasında kadın haklarına yönelik saldırıların farkında olduklarını göstermek, kadınların direniş hareketlerini ve alternatiflerini tanıtmak için Yeni Kaledonya’dan başlayarak Seattle’a kadar her yerde eylem yaptılar. Eylemlerde, yapılan yere özgü sorunlar da vurgulanarak ortak bir metin üzerinden açıklamalar yapıldı.

Türkiye’de yapılan açıklamada ülkedeki ekonomik krize, savaşa, kadına yönelik şiddetin artışına, kadın cinayetlerine, toplumsal özgürlük hareketleri içinde yer alan kadınlara (ve ailelerine) yönelen devlet şiddetinin artışına dikkat çekildi. Demokrasi ve özgürlük mücadelesi karşısında savaş ve terör kullanımını meşrulaştırmak üzere başvurulan, “terörizmle savaş” ve “ulusal güvenlik” gibi ideolojik manipülasyonlarla protesto eylemlerinin ve toplumsal hareketlerin kriminalizasyonuna son verilmesi ve tutuklu KESK üyelerinin serbest bırakılması istendi.

Dünyanın her yerinde okunan ortak metinde ise;

“Bundan sekiz yıl önce, uzun süren kolektif bir kurgu sürecinin ardından, 2004 yılında Ruanda’nın başkenti Kigali’de İnsanlık için Küresel Kadın Şartımızı kabul ettik. O zaman şöyle demiştik: “Biz kadınlar, kadınların ezilmişliğini kınamak, bu ezilmişliği ortadan kaldırmak ve adaletsizliği, savaşı, fetihleri ve şiddeti besleyen tahakküme, sömürüye, benmerkezciliğe ve dizginsiz kâr arayışına son vermek için uzun süredir yürüyoruz… İtici güçleri eşitlik, özgürlük, dayanışma, adalet ve barış olan bir dünya yaratıyoruz. Bizler böyle bir dünyayı yaratacak güçteyiz… Bizim mücadelemizle kabul edilen Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin 1325 Sayılı Kararı, savaşın kadınlar üzerindeki olumsuz etkisini vurgularken üye devletlerin bütün barış görüşmelerine ve çatışma çözümleme süreçlerine kadınları dâhil etmesini ister. Bu karar uyarınca çatışmaların sonlandırılması ve çatışma sonrası inşa süreçlerine kadınların erkeklerle eşit ağırlıkta katılmasını istiyoruz” denildi.

Ortak metinde Filipinli Şair Joe Barrios’un şiiri de yer aldı:

Yürüyoruz

Örgütleniyor ve direniyoruz

Yürüyoruz

Ve isyan ediyoruz

Yürüyoruz

Ve başka yaşam biçimleri inşa ediyoruz

Yürüyoruz

Ve birleşiyoruz

Yürüyoruz

Birbirimizi tanıyor ve karar veriyoruz

Yürüyoruz

Konuşuyor ve haykırıyoruz

Yürüyoruz

Ve alternatif bir ekonomi yaratıyoruz

Yürüyoruz

Dans ediyor ve şarkı söylüyoruz

Yürüyoruz

Ve sokaklara dökülüyoruz

Yürüyoruz

Anımsıyor ve kendimizi keşfediyoruz

Yürüyoruz

Ve köklerimizden yükseliyoruz biz

Yürüyoruz

Ve cinselliğimizi özgürce yaşıyoruz

Yürüyoruz

Ve yine diyoruz ki gerçek çözüm feminizmde

Yürüyoruz

Mücadele ediyoruz

Ve yaşanmaya değer bir hayat inşa ediyoruz

Hepimiz özgür oluncaya dek birlikte hareket edeceğiz!

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.