LGBTİ+’lar hakları için mücadelesini görünür kılarak hareketi büyüttükçe, gündemlerini büyük grupların gündemi yaptıkça karşılığında baskı ve yıldırmanın sert rüzgarları esiyor.

7. İzmir LGBTİ+ Onur Haftası; gönüllü LGBTİ+’lar tarafından LGBTİ+’lar için organize edilen etkinlik dizisidir. LGBTİ+ hareketinin tartıştığı konuları konu alan atölyeler ve paneller; sergiler, partilerden oluşur ve haftanın son günü Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde hafta etkinliklerine göre çok daha büyük bir katılımla İzmir LGBTİ+ Onur Yürüyüşü ile sona erer.

Bu sene etkinlikleri düzenlerken belirli bir tema gözetmedik. 7. LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, sosyal medya üzerinden örgütlere ve kurumlara etkinlik önerileri için çağrıda bulundu. Hem komite hem de gelen etkinlik önerilerine göre program hazırlandı.

İzmir LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, ilk kez 2016’da İzmir Valiliği tarafından “terör örgütü propagandası yapılacağına dair istihbarat alındığı” gerekçesiyle yürüyüşten bir gün önce yasaklandı. Polis, yasağı protesto etmek için gökkuşağı bayrakları ile bir araya gelen LGBTİ+’lara barikat kurdu. Polisin “Dağılın” anonsuna kitle, “Homofobik devlet, yıkacağız elbet” sloganları ile karşılık verdi ve yürüyüş güzergahı olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi barikatlarla kapatıldığı için tersine bir yürüyüş gerçekleştirerek Kordon’a çıktı. Bu sene İzmir LGBTİ+ Onur Haftası’na getirilen yasak ilk değil. Ancak, Kordon’a çıkmak isteyen LGBTİ+’lara polisin tutumu da ilkiyle aynı değildi. Yasağa karşı basın açıklaması okumak isteyen 7. LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi’nin hak savunucularına ve LGBTİ+’lara çağrı yaptığı yeri polis açıklamadan 15 dakika önce kapattı. Açıklamanın ardından Kordon’a çıkan, çimlerde oturan ve “lubunya gördükleri” insanlara gözaltı yaptılar.

Sadece İzmir’de değil; 2015’ten beri her Haziran’da İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne, Ankara’da süresiz LGBTİ+ etkinlik yasağına, bu yıl Antalya ve Mersin’de hafta etkinlikleriyle birlikte yapılabilecek her türlü LGBTİ+ etkinliklerine getirilen yasağa baktığımızda şunu görmek mümkün: LGBTİ+’lar hakları için mücadelesini görünür kılarak hareketi büyüttükçe, gündemlerini büyük grupların gündemi yaptıkça karşılığında baskı ve yıldırmanın sert rüzgarları esiyor.

7. İzmir LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerinin tümü ve 7. İzmir LGBTİ+ Onur Yürüyüşü; haftanın başlamasına üç gün kala 14 Haziran Cuma günü akşamüstü yasaklandı. Genç LGBTİ+ Derneği, yasağa yönelik yürütmenin durdurulması için başvurdu. 19 Haziran Çarşamba sabahı İzmir 1. İdare Mahkemesi, iki atölye (bondage ve cinsel oyuncak atölyesi) ve yürüyüş haricinde düzenlenen etkinliklere getirilen yasak için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Biz de yasağı kaldırılan etkinliklerle yeniden program yapıp yayınlayarak katılımcılarımıza ulaştık. Nihayetinde 19-23 Haziran’da yapmak istediğimiz bazı etkinlikleri, yasakla ve durdurulmasıyla birlikte gerçekleşen organizasyon krizi sebebiyle yapamadık belki ama programımızın bir kısmını da olsa gerçekleştirebilmek; aylardır bu hafta için gönüllü emek verenler için olduğu kadar katılımcılar için de çok kıymetliydi.

7. İzmir LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne ilişkin getirilen yasağa karşı basın açıklaması yapmak üzere LGBTİ+’lara ve hak savunucularına çağrıda bulunmuştuk, yürüyüşle aynı saatte ve aynı yerde. Ancak polis çağrı yaptığımız yeri kapattı ve bir araya gelen savunucuları Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde sıkıştırdı. İlk “Dağılın” anonsundan sonra avukatların ve aktivistlerin görüşmesiyle “Basın açıklamasını yapın ve dağılın” diyen polisler Kordon’a çıkan insanlara saldırdı ve gözaltına aldı. İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi ve İzmir Barosu gözaltı sürecinin takipçisi oldu ve tüm gözaltılar gece serbest bırakıldı. Yasaklı senesinde, geçmiş yıllardaki gibi kahkahayla olmasa da yasağa karşı örgütlenebilme coşkusuyla oradaydı LGBTİ+’lar. Şunu hatırlatmakta fayda var: Bu yıl “Bütün şehri istiyoruz!” diyen İzmir LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne yönelik saldırı, eşit haklar için mücadele eden LGBTİ+’ların yükselen sesini kısamayacak.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.