YAZKO (Yazarlar ve Çevirmenler Kooperatifi) 1982 yılında, Türkiye’deki bir grup feministle Yazko Kadın Yayınları projesini hayata geçirmek için görüşmeler yapıyordu. İçlerinde Şirin Tekeli, Gülseli İnal, Stella Ovadia, Şule Torun’un da olduğu kadınlar, YAZKO yönetimiyle proje üzerinde anlaşamadılar. Ancak bu projenin bir parçası olarak YAZKO tarafından önerilen Kadın Sorunları Sempozyumu’nun örgütlenmesinde aktif yer aldılar. Sempozyumun akışı ve konuşmacıları 6-7 kadından oluşan grupça belirlendi. Sempozyum 20-23 Nisan 1982 tarihlerinde İstanbul Gazeteciler Cemiyeti’nde yapıldı.

Sempozyuma Tunus kökenli insan hakları aktivisti-feminist Giséle Halimi de katıldı. Böylece, Türkiye’de ilk kez feminizm sözü kürsülerden dillendirilmiş oldu.

Sempozyum konuşmacıları arasında; Oya Çiftçi, Şule Torun, Şirin Tekeli, Nermin Abadan Unat, Zeynep Karabey, Tomris Uyar, Fransız milletvekili Choisir vardı.

Sempozyum hakkında Şirin Tekeli şunları söylüyor:

“Halimi toplantısını yaptıktan sonra grup olarak YAZKO’dan ayrılmaya karar verdik. Fakat bu toplantı başka bir şeye vesile oldu. Toplantıya inanılmaz sayıda genç kadın gelmişti ve o toplantıya katılan Nurser (Öztunalı), Gülser (Öztunalı Kayır) gibi genç kadınlar ikinci kuşak feministler olarak aramıza katıldılar. O zaman Zincirlikuyu’da hayli geniş bir apartmanda oturuyordum. Grup olarak YAZKO’dan ayrılmışız ve dağılma kararını almak için benim evde toplanmışız, sempozyuma gelmiş olan genç kadınlar da toplantıya geldiler. Geleceklerinden haberimiz yoktu, nereden aldılarsa haberi bilmiyoruz, bir şekilde bizi takip etmişler. Genç kadınların hepsi dağılma kararımıza karşı çıktı. Katiyen dağılamazsınız, biz de katılıyoruz, biz de varız, dediler ve böyle bir heyecan fırtınasıyla birlikte yola çıktık. Neticede grup dağılmadı, aksine büyüdü”

http://www.5harfliler.com/sirin-tekeli-ile-soylesi-kari-kuvvetlerinden-feminist-harekete/

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.