biseksüel görünürlük günüABD’de yaşayan bir grup hak savunucusu 1999 yılında, 23 Eylül’ü “Biseksüel Görünürlük Günü” (Celebrate Bisexuality Day) olarak kutladı. Bu eylem ile biseksüelliğin, heteroseksüellerin yanı sıra, eşcinsel topluluklarında da çoğu zaman marjinalize edildiği, biseksüel görünürlüğünün artırılması gerektiği düşüncesi öne çıkmış oldu.

Biseksüel Görünürlük Günü, ABD’nin yanı sıra Avustralya ve Kanada’da da kutlandı. Kısa süre sonra Yeni Zelanda, İsveç, Almanya, Japonya ve İngiltere’de de kutlanmaya başlandı ve zaman içerisinde tüm dünyaya yayıldı. Biseksüel Görünürlük Günü ile biseksüellere karşı önyargıların yıkılması ve biseksüel bireylerin yüreklendirilmesi amaçlanıyor.

2017 yılında, biseksüel görünürlüğün artırılması için https://earningmileage.wordpress.com/ adlı internet sitesinde, biseksüellerin hikayeleri paylaşılmaya başlandı. Türkiye’den Kaos GL de kampanyaya destek vererek Türkiye’deki biseksüellere hikayelerini paylaşmak için çağrıda bulundu.

http://kaosgl.org/sayfa.php?id=24596

https://earningmileage.wordpress.com/

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.