2012 yılında Fatma’yı balkondan atarak öldürmek isteyen kocası Çetin Şen’in yargılandığı duruşmada, mahkeme heyetine hakaret ettikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan Fatma Şen ve İstanbul Feminist Kolektif üyesi Filiz Karakuş’un ilk duruşması 18 Eylül 2013 tarihinde Bakırköy 9. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Evliliği boyunca fiziksel ve cinsel şiddet gören Fatma, “Ben seni öldürürsem hapse girerim, sen kendini öldüreceksin” diyen kocası Çetin Şen’in baskısıyla kendisini doğalgaz borusuna astı. Ancak fular koptu, Fatma kurtuldu. Bu kez de Çetin Şen Fatma’yı bıçak tehdidiyle balkondan atlamaya zorladı. Dokuz ameliyat geçiren Fatma’nın iki bacağında sekiz kırık oluştu. Omurga ve sağ ayak topuğu kemikleri kırıldı.

Fatma olayın ardından tekerlekli sandalye kullanmaya başlarken, kısa süre tutuklu kalan Çetin Şen tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Tutuklu bulunduğu süre içerisinde Fatma’ya tehdit mektupları yollamaya devam etti.

İstanbul Feminist Kolektif, destek amacıyla Fatma’yı hastanede ziyaret etti ve davayı takip etmeye başladı. Çetin Şen’in yargılandığı davanın 22 Ocak 2013 tarihindeki son duruşması boyunca Çetin Şen bakışlarıyla Fatma’yı taciz etti. Çetin Şen’in tutuklanması talebi de reddedilince Fatma ağlayarak “Şen” soyadını taşımak istemediğini söyleyerek nüfus cüzdanını kocasının önüne attı. Bunun üzerine mahkeme heyeti, kadının duruşma salonundan çıkarılmasını istedi. Kadının tekerlekli sandalyeyle salondan çıkmasına yardım eden Filiz Karakuş da, Fatma’ya “Erkekler ancak kadınları öldürünce tutuklanıyorlar” dedi ve ikisi hakkında da “mahkemeye hakaret” suçundan dava açıldı.

http://www.sosyalistfeministkolektif.org/kampanyalar/parcas-olduklar-m-z/kadn-cinayetlerine-isyandayz/erkek-egemenligine-ve-erkek-yarg-ya-itiraz-eden-kad-nlar-yarg-lan-yor/

http://bianet.org/bianet/kadin/149999-kocasi-oldurmeye-calisti-fatma-sen-yargilaniyor

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.