Hajra 17 Ocak 1930 tarihinde Lucknow’da, Hindistan’da İngiliz Ordusu doktoru olan Dr. Tahawur Ali Khan’ın yedi çocuğundan biri olarak doğdu. Beş kız kardeşi ve bir erkek kardeşi vardı. Babasının kalp krizi nedeniyle ani ölümünden sonra anneleri tarafından büyütüldüler. Kitap raflarıyla dolu bir evde yaşama avantajına sahipti. Çok sayıda edebi dergi de evlerine girdi. Çocukluğunda yazmaya başladı. Urduca edebiyat tarihinin büyük yazarı Khadija Mastoor kız kardeşi idi. Genellikle Bronte kız kardeşlere benzetiliyorlardı. Bölünmeden sonra kız kardeşi ile Pakistan’a göç etti ve Lahor’a yerleşti.

Hajra erken yaşlarından kısa hikayeler yazmaya başladı, edebi dergilerde yayınlanan öyküleri ile Urduca çevrelerinden büyük beğeni topladı.

Daha sonra, Dawn’ın günlük editörü olan Ahmed Ali Khan ile evlendi. İki kızı oldu.

Ahmad Nadeem Qasmi ile edebiyat dergisi Naqoosh‘u çıkardı. Qasmi aynı zamanda onun ve kız kardeşinin de arkadaşıydı.

Neden kız kardeşinin çok başarılı bir şekilde yaptığı gibi roman yazmadığı sorulduğunda, Hajra, “Khadeeja, roman yazmanın sabır, sebat ve konsantrasyon gücüne sahipti,” diyordu.

Kısa öykülerini geleneksel olmayan cesur bir hayal gücüyle yazıyor olmasıyla Urduca edebiyat ve kurgu tarihinde önemli bir yere sahiptir. Kadınlar için erkeklerle eşit sosyal, politik, yasal ve ekonomik hakları ortaya koyduğu birkaç öykü kitabı yazdı.

Nigar en iyi senaryo ödülü, 1995 yılında en iyi yazar için Performans Gururu Ödülü ve Aalmi Frogh-e-Urdu Adab Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül aldı.

Müslüman toplumunda tartışmalara girdiğinde muhafazakar ve otoriter grupların saldırısına uğradı. Solunum sistemi neredeyse çöktüğünde bile sigara alışkanlığını bırakmayı reddetti.

Vefat etmeden en az 30 yıl önce yazmayı bırakmasına rağmen edebi toplantılarda hep ilgi gördü. 15 Eylül 2012’de Pakistan’ın Karaçi kentinde öldü.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.