Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, Kadıköy Yeldeğirmeni’nde yaptığı eylemde sokak isimlerini, hayatını savunan kadınların isimleriyle değiştirdi.

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu 2014 Temmuz ayında İstanbul Feminist Kolektif’in çağrısı ile yapılan toplantı sonrasında kadın cinayetlerine karşı acil önlem alınması talebiyle 200 civarı kadın/LGBT+ grubu katılımı ve desteği ile oluşturulmuştu. Erkek şiddeti ve erkek şiddetini güçlendiren politikalara karşı faaliyetlerini 2017 ortalarına kadar sürdürdü.

Kadınlar, çoğunlukla erkek isimlerinin yer aldığı sokak adlarını gösteren tabelaların yanına, kadınların isimlerinin yer aldığı mor tabelaları astı. Maruz kaldığı erkek şiddeti karşısında, hayatını kurtarmak için şiddeti uygulayan erkeği öldürmek ya da yaralamak zorunda kalan kadınların isimleri sokaklara asılırken, etraftan destek verenler oldu.

Kadınlar, astıkları sokak isimlerinin fotoğraflarını ekleyerek sosyal medya üzerinden #KadınlarHayatlarınıSavunuyor ve #HayatımızıSavunuyoruz etiketleri ile paylaşım yaptı.

#NevinYıldırım bize toplumun, devletin ve yargının eril ve ikiyüzlü ahlakını gösterdi. Ama biz #HayatımızıSavunuyoruz

#ÇiğdemUysun kendisini darp eden, öldürmeye çalışan eski “sevgiliye” karşı direndi. “Kurtulmak için bıçakladım” dedi. #HayatımızıSavunuyoruz

#ÇilemDoğan hep şiddet gördü. Hayatını savunmak için öldürmek zorunda kaldı. “Hep mi kadınlar ölecek” dedi #KadınlarHayatlarınıSavunuyor

#YaseminÇakal öldürmeseydi öldürülecekti! 1.5 yıldır çocuğuyla birlikte cezaevinde! #KadınlarHayatlarınıSavunuyor

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.