12 Şubat 1983 tarihinde, Pencap Kadın Avukatlar Derneği, General Muhammed Ziya-ül Hak’ın askeri diktatörlüğüne meydan okuyarak bir yürüyüş düzenledi. 200 kadın eylemci ve avukat mahkemede bir erkeğin tanıklığını iki kadınınkine eşit gören Kanıt yasasına karşı toplandılar. Göstericiler, yasaya karşı bir dilekçe sunmak için Regal Chowk’tan Lahor Yüksek Mahkemesine yürümeyi planladı, ancak polis engeliyle karşılaştılar, polis yürüyüşçüleri çembere aldı. Yürüyüşe başladıklarında, polis göz yaşartıcı gaz ve coplarla saldırdı. Pakistan’da polisin kadınlara yaptığı ilk saldırıydı bu. Kadınların birçoğu yaralandı ve tutuklandı.

12 Şubat protestosu din adına kadınların haklarının gasp edilmesine karşı bir yürüyüştü. İnsan hakları, kadın hakları ve laiklik için yapılmıştı.

Bu gösterilerin bir sonucu olarak, Kanıt kanunu uygulanmadı. Kadınların direnişi kadın hareketinin güçlenmesini sağladı. 12 Şubat tarihi, o günden beri Pakistan’da ulusal kadınlar günü olarak kutlanıyor.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.