Mart ayında bir tanıtım sayısı çıkaran Pazartesi dergisinin ilk sayısı 1 Nisan 1995’te çıktı. 2002’ye kadar 32 sayfalık bir tabloid olarak yayınlanan Pazartesi, kısa bir aradan sonra 2003-2005 yılları arasında dergi formatında yayınlandı. 2006-2007 arasında ise üç ayda bir tematik kitaplar çıkarıldı.

Pazartesi, feminist hareketin 1980’li yıllardaki kampanya ve hareketlilik dönemi sonrası kurumsallaşmanın başladığı bir dönemde yayın hayatına başladı. 1 Eylül 1895-25 Haziran 1908 tarihleri arasında İstanbul’da yayınlanan “Hanımlara Mahsus Gazete”, Pazartesi dergisinin kapağında “Kadınlara Mahsus Gazete” ibaresinin kullanımına ilham verdi.

Kasım 2011 tarihinde Kadınlara Mahsus Gazete Pazartesi, Feminist Dergisi ve Kaktüs Dergisi’nin eski sayılarına ulaşılabilecek bir internet arşivi oluşturuldu.

Arşivlere http://www.pazartesidergisi.com/ adresinden ulaşılıyor.

Pazartesi dergisinin birinci sayısında yayınlanan çıkış yazısından:

“İki yıldır her Pazartesi toplanıp bu dergi için hazırlık yapıyorduk. (Dergimizin ismi de oradan geliyor) Doğrusunu isterseniz yazı yazmaktan çok, tartışıyorduk. Dergi nasıl olsun, nasıl resim kullanalım, ekonomik sorunları nasıl halledelim filan… Epey zamandır feminist politikayla uğraşıyoruz, dayağa karşı dayanışma kampanyası, cinsel tacize karşı mor iğne kampanyası, fahişeye tecavüzde indirim sağlayan 438. madde protestoları, paneller, tartışmalar… Şimdi gelelim bu sayıya. Özel sayıyı dağıttıktan sonra telefonlarımız sürekli çaldı. Herkes “Biz nasıl yardım edebiliriz?” diye soruyordu. Büromuza ziyarete gelenler, çiçekler getirenler oldu. İlk mektubumuzu Giresun’dan aldık. Yeni dostluklar, yeni yüzler herkesi heyecanlandırdı. Bu arada yazı yazmaya, haber yapmaya çalışıyorduk. Bazı teknik sorunlarımız oldu. Ama her şeye rağmen, bu sayıyı tam söz verdiğimiz tarihte yetiştirdik. Siz bu dergiyi okurken, biz ikinci sayının hazırlıklarına başlamış olacağız. Patronumuz yok, yöneticimiz yok; işleri ve sorumlulukları paylaşıyoruz, tek kuralımız kadınlardan yana olan her şeyi destekleyip, zararına olan her şeyin karşısında olmak. Gönlümüzde, kadınları ilgilendiren haberleri en doğru yansıtan, öfkemizi sevincimizi, isyanımızı, üzüntümüzü, heyecanımızı paylaşacağımız bir dergi yatıyor. Bize ait her şeyi, çekinmeden, ürkmeden, aktarıp tartışmak istiyoruz. Pazartesi’yi arayın, Pazartesi’ye yazın. Haberleşelim. Hatta İstanbul’daysanız, yolunuz bizim sokağa düşerse, pazartesi günleri uğrayın. Avcılar’dan, Bostancı’dan, Diyarbakır’dan, Kastamonu’dan, Edirne’den, evde, dışarda çalışan, okuyan, evli, bekar, çocuklu, çocuksuz, Türk, Kürt, zayıf, şişman… bütün kadınlar Pazartesi’de buluşalım.”

PAZARTESİ DERGİSİ: Türkiye siyasal yaşamındaki yeri, kadın kurtuluş hareketindeki önemi/Eda Aslı Şeran http://www.kisa.link/BUV

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.