Mahmure Karakule, 13 yaşından beri birlikte yaşadığı ve sürekli şiddet gördüğü erkek tarafından iki çocuğunun gözü önünde bıçaklanarak öldürüldü. Polise teslim olan katil, “Beni aldattı, öldürdüm. Pişman değilim” dedi. Daha önce komşuların araması üzerine birkaç kez eve gelen polis, yine komşuların aktardığına göre, hiçbir işlem yapmadan ayrılmıştı.

22 Temmuz 2012 günü İstanbul Feminist Kolektif, Mahmure’nin gördüğü şiddete müdahale etmeyen Fatih’teki polis karakolu önünde eylem yaptı. “Erkek dövüyor, polis koruyor” sloganı atan kadınlar, “Mahmure’yi korumadınız, Zülfikar Bakır’ı engellemediniz” yazılı pankart ile “Karakola başvuruyor yine de öldürülüyor”, “Kadın cinayetleri politiktir” yazılı dövizleri taşıdı.

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

Kadınlar karakolların, savcılıkların gözü önünde öldürülmeye devam ediyor (…) Karşı koyuyorlar, çevrelerine duyuruyorlar, polise şikayet ediyorlar, savcılıklardan koruma istiyorlar. Boşanıyorlar, yeni bir hayat kurmaya çalışıyorlar. Her gün onlarca kadın şiddet sarmalından kurtulmak için adım atıyor. Ancak yine de her gün aramızdan birileri canlarını yitiriyor. Yanı başımızdaki kadınlar kayıp gidiyorlar.

İstanbul’da geçen hafta aynı gün içinde iki kadın cinayeti birden işlendi. İkisi de kocalarından şiddet görüyordu. Herkesin bundan haberi vardı, ancak şiddetin bilinir olması canlarını kurtarmalarına yetmedi. Çünkü kimse görevini yapmadı.

Herkese, öncelikle kadınlara sesleniyoruz. Sizler de çevrenizde, mahallenizde şiddet vakalarını takip edin. Görevini yapmayanlara sorumluluklarını hatırlatalım. Kadın cinayetlerine hep beraber son verelim.

http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/139864-karakol-onunde-kadin-katli-protestosu

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.