Barış için Kadın Girişimi’nin çağrısıyla Kadıköy’de toplanan yüzlerce kadın, Suruç katliamının ardından savaşa karşı ses çıkardı. Kadıköy-Eminönü iskelesinde bir araya gelen kadınlar, tava, zil, tef, tencere, darbuka, düdük ve davullarıyla “savaşa hayır” dedi.

Eylem için toplanan kalabalık Kadıköy-Beşiktaş iskelesine kadar yürüyerek meydanda bir basın açıklaması yaptı. Türkçe ve Kürtçe okunan açıklamada, Suruç katliamında ölen gençler anılarak, “Bulunduğumuz her yerde barış için toplanalım, her yerde barış konuşalım, ölülerimize yas tutalım, yaşayanlara sahip çıkalım. Barış için her yerde ses çıkaralım” çağrısı yapıldı. Barış isteyen kadınlardan “Roboski’de son olmadı, Suruç’ta son olsun” dilekleri yükseldi.

20 Temmuz 2015’te Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla Suruç’tan Kobanê’ye gidecek gençler, Amara Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaparken canlı bombanın saldırısına uğramış; patlamada 32 kişi hayatını kaybetmiş, 100’e yakın kişi yaralanmıştı.

http://bianet.org/bianet/kadin/166247-kadinlar-savasa-karsi-sokaktaydi

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.